Компанія IBM почала розробку нової архітектури обчислювальних систем, побудованої на принципах головного мозку
Мозок людини є неймовірно потужним і складним "обчислювальним ядром", роботу якого поки ще до кінця ніхто не розуміє. Але цей факт не зупиняє фахівців компанії IBM, що працюють над створенням абсолютно нової архітектури побудови обчислювальних систем, робота якої буде максимально точно копіювати процеси, що відбуваються в наших головах.
Робота компанії IBM в цьому напрямку було розпочато вже дуже давно. У 2011 році, в рамках програми SyNAPSE Управління перспективних дослідницьких програм Пентагону DARPA, компанія IBM розробила і виготовила перший нейросинаптический чіп, структура якого копіювала структуру частині головного мозку. Цей оригінальний чіп моделював роботу частини функцій дуже малої частини головного мозку. До його складу входили лише 256 цифрових нейронів і 65 тисяч синапсів. А тепер компанія IBM націлилася на ще більший крок - на створення цілої обчислювальної системи, що працює на принципах головного мозку.
Створення традиційних обчислювальних архітектур для фахівців компанії IBM є досить звичною справою. Тому можна сподіватися, що і створення абсолютно нової архітектури, побудованої на базі абсолютно інших принципах, ним виявиться теж під силу. Для реалізації цього вже ведуться розробки нового типу багатопотоковий програмного забезпечення, яке копіює шляхи, якими мозок обробляє дані, що надходять, математичної моделі нейрона, яка, використовуючи детерміновані і стохастичні обчислювальні методи зможе розуміти і пізнавати навколишній світ, апаратних модулів, що складаються з спеціалізованого процесора і набору базових підпрограм, кожна з яких являє собою дискретне нейросинаптическое ядро, і багато іншого, про яких ми могли чути раніше лише в науковій фантастиці.
Грандіозність цієї задачі навіть важко собі уявити, зате її мета здається досить ясною - створення фантастичних комп'ютерів, здатних обробляти дані і думати як людина, принаймні, максимально наближено до людини. Звичайно, до практичної реалізації цього ще досить далеко, адже навіть один з найбільш сучасних суперкомп'ютерів з 83 тисячами обчислювальних ядер здатний змоделювати, та й то не дуже швидко, всього один відсоток головного мозку. Але, незважаючи на це працювати в цьому напрямку і, цілком ймовірно, що до того моменту, коли розробка нової архітектури буде наближатися до завершення, апаратні засоби обчислювальних систем придбають достатню потужність і швидкодія.
Самої кінцевою метою, яку ставить компанія IBM собі на дуже довгострокову перспективу, є створення повного аналога кремнієвої головного мозку людини. Ця обчислювальна система, згідно честолюбним планам компанії, повинна налічувати десятки мільярдів цифрових нейронів, сотні трильйонів синапсів, споживати менше одного кіловата енергії і займати обсяг не більше двох літрів. І якщо першу половину цих планів з величезними складнощами як можна реалізувати прямо зараз, зібравши воєдино потужності і ресурси всіх існуючих на Земній кулі суперкомп'ютерів, то друга половина планів здається чимось з розряду наукової фантастики.