В Австралії вступив В лад найпотужніший суперкомп'ютер у цій країні
Минулого тижня уваги широкої громадськості був представлений новий австралійський суперкомп'ютер, який є найпотужнішим суперкомп'ютером в цій країні на сьогоднішній день і який займе 27-ю позицію відомого рейтингу Top-500, рейтингу, в якому зібрані всі найбільш потужні суперкомп'ютери, наявні в розпорядженні людей на сьогоднішній день. Обчислювальні потужності нового суперкомп'ютера будуть використовуватися в основному для розрахунків кліматологічних математичних моделей, що оперують величезними обсягами даних, на підставі чого вчені-метеорологи зможуть робити більш точні прогнози погоди і відстежувати кліматичні зміни, що відбуваються в масштабах всієї Земної кулі.
Суперкомп'ютер, продуктивність 1.2 петафлоп, який знаходиться в розпорядженні Австралійського національного університету в Канберрі (Australian National University in Канберра), отримав назву "Raijin" на честь японського бога грому, блискавок і штормів. Загальна вага суперкомп'ютера становить 70 тонн, а до його складу входять стійки Fujitsu Primergy, що містять в цілому 57472 обчислювальних ядер Intel Sandy Bridge, що в середньому дорівнює кількості ядер 15 тисяч звичайних комп'ютерів. Об'єм оперативної пам'яті суперкомп'ютера Raijin дорівнює 160 терабайтам, що еквівалентно сумарному об'єму пам'яті 30 тисяч середньостатистичних комп'ютерів, а обсяг зовнішнього сховища даних становить 10 петабайт.
"Ми дуже чекали цієї події, адже у метеорологічного наукового співтовариства, як ні в кого іншого, є потреба у величезних обсягах пам'яті, здатних вмістити безліч даних і високої продуктивності, завдяки якій можна ці дані ефективно обробити" - розповів Роб Вертесси (Rob Vertessy), директор австралійського Метеорологічного бюро (Bureau of Meteorology), - "Володіння доступом до одному з найбільш потужних суперкомп'ютерів дозволить нашій науці вийти на новий рівень, що компенсує витрати на створення і експлуатацію нового суперкомп'ютера". До речі, про витрати на створення суперкомп'ютера Raijin було витрачено близько 50 мільйонів доларів, а його експлуатація буде обходитися ще 12.5 мільйонів доларів в рік.
"Передбачення погоди і моделювання метеорологічних явищ вимагають виконання мільйонів рядків коду програм, що обробляють величезні структури складної інформації" - розповідає Ліндсі Боттен (Lindsay Botten), директор Національного обчислювального центру Австралійського університету (ANU National Computational Infrastructure Centre), - "Це принципово неможливо зробити на звичайному персональному комп'ютері, для цього потрібна набагато більш потужна обчислювальна система. І, на щастя, ми отримали таку систему в наше розпорядження".