Швейцарські вчені створили чіп, який імітує роботу мозку в реальному часі
Дослідники з університету Цюріха (University of Zurich) і Швейцарського федерального Технологічного інституту в Цюріху (Swiss Federal Institute of Technology Zurich, ETH Zurich), разом з їхніми колегами з Німеччини та Сполучених Штатів, створили новий тип чіпа. На кристалі цього чіпа міститься електронна схема, робота якої подібна роботі головного мозку, яку він виконує, обробляючи в режимі реального часу надходить ззовні інформацію. Схема нового чіпа не тільки працює мозок, найдосконаліший і найефективніший комп'ютер на світі, вона порівнянна з мозком по швидкості роботи і за кількістю споживаної при роботі енергії.
Точно так само, як і мозок, так званий нейроморфный електронний чіп здатний оцінювати надходить йому інформацію, обробляти її і перебудовувати принципи обробки в залежності від виду і вмісту цієї інформації в масштабі реального часу.
На кристалі нейроморфного чіпа реалізовані електронні аналоги нейронів. Використовуючи всі доступні штучні нейрони дослідники побудували розгалужені нейронні мережі, які для своєї роботи вимагаю не тільки обчислювальних здібностей, але двох типів пам'яті, довгострокової і короткострокової. "Такий нейроморфный підхід дозволив нам дати чіпу аналітичні можливості і реалізувати дійсно інтелектуальні алгоритми прийняття рішень, які неможливо або надзвичайно складно отримати, використовуючи принципи лінійної логіки, на яких ґрунтуються всі програми для мікропроцесорів" - розповів Джакомо Индивери (Giacomo Indiveri), професор нейроинформатики з університету Цюріха.
Звичайно, по складності і можливостям нового чіпу дуже далеко до можливостей мозку самого примітивного ссавця. Але вчені і не ставили перед собою настільки грандіозної задачі, їх метою була розробка принципово нових апаратно-програмних засобів, призначених для вирішення досить простих завдань, що вимагають трохи інтелектуального підходу.
Подальший розвиток подібних нейроморфных чіпів в майбутньому стане основою розумних роботів і автомобілів, які зможуть оцінювати навколишнє оточення, як людина, з легкістю прокладаючи оптимальний маршрут руху і приймаючи правильні рішення за частки секунди часу. Отримавши такі чіпи, наші смартфони і планшетні комп'ютери зможуть знайти деякий інтелект і риси індивідуальності. А вінцем застосування нейроморфных чіпів стануть неймовірно високопродуктивні комп'ютери, на яких можна буде можливо реалізувати дійсні системи штучного інтелекту, і які будуть продовжувати працювати навіть при виході з ладу деяких компонентів комп'ютера, так, як мозок людини функціонує, втрачаючи близько мільйона нейронів кожен день.