Найкращі системи штучного інтелекту мають IQ чотирирічного
Дивлячись на перемогу системи Watson компанії IBM у вікторині Jeopardy! У 2011 році, деякі люди можуть прийти до неправильних висновків про те, що комп'ютерні системи штучного інтелекту досягли рівня досконалості. Watson зміг успішно впоратися з відповідями на добре структуровані питання, які були спеціально підготовлені для вікторини, але, коли справа стосується здорового глузду, системи штучного інтелекту починають відчайдушно буксувати. Це послужило причиною проведення спеціалізованих досліджень, в ході яких було з'ясовано, що одна з найкращих на сьогоднішній день систем штучного інтелекту (ШІ) володіє IQ чотирирічної дитини.
Для перевірки реального інтелекту ІІ-систем, група дослідників з університету Іллінойсу в Чикаго (University of Illinois at Chicago, UIC), змусила систему ConceptNet 4 пройти тест Weschsler Preschool and Primary Scale of Intelligence Test, стандартний тест на IQ, який проходять діти в ранньому віці. Система ConceptNet 4, розроблена фахівцями Массачусетського технологічного інституту, у своїй роботі спирається на базу знань і фактів, створену на основі даних, внесених тисячами людей через Інтернет.
Результат тесту програми ConceptNet 4 став для дослідників UIC повною несподіванкою. Програма набрала середній бал, еквівалентний IQ чотирирічної дитини, упоравшись трохи краще з одними частинами тесту і повністю проваливши інші частини. Програма досягла успіху в галузі словникового запасу і розпізнаванні спільних рис різних об'єктів, але на погану загальну оцінку вплинули провальні питання типу "Чому?", відповіді на які вимагали використання досвіду і здорового глузду.
Дослідники аргументують провал програми штучного інтелекту тим, що вона оперує величезними кількостями явних фактів, які без праці можна знайти в Мережі. Але основою людського досвіду та інтелекту є не тільки явні факти, ні і факти, які дослідники називають "неявними". Наприклад, комп'ютер може знати, що вода замерзає при температурі 0 градусів по шкалі Цельсія. Але він може не знати того, що відомо навіть чотирирічній дитині, те, що лід при нулі градусів є холодним.
"Ми всі знаємо величезну кількість речей" - розповідає Роберт Слоан (Robert Sloan), професор інформатики в UIC, - "І ми дізнавалися все це, починаючи з дитячого віку, коли ми повзали, смикали і тягнули різні речі, спостерігаючи за їх падінням. Саме так ми дізналися, що кішки і собаки не дуже вітають те, коли їх смикають за хвіст, і саме так ми дізнаємося безліч інших неочевидних фактів, які поки ще повністю незрозумілі систем штучного інтелекту".
Слоан і його колеги сподіваються, що результати їх роботи допоможуть дослідникам в області штучного інтелекту вибрати правильні напрями роботи, що в кінцевому рахунку повинно істотно поліпшити якість роботи ІІ-систем. Слід зауважити, що дані дослідження проводилися за замовленням Науково-дослідного управління ВМС США і Національного наукового фонду.