Дослідники з Массачусетсу розробили недорогу технологію створення якісних голографічних зображень
В недалекому майбутньому можна буде забути про звичайних тривимірних моніторах і стереоскопічних окулярах. Голографічні монітори, які створюють голографічні зображення, плаваючі в просторі, які видно неозброєним поглядом з будь-якої точки, в недалекому майбутньому можуть стати надбанням широких мас. Це може стати можливим завдяки дослідникам з Массачусетського технологічного інституту, яким вдалося розробити нову технологію, кардинально сократившую витрати на виробництво ключових компонентів, що визначають основну вартість голографічних проекторів і дисплеїв. Завдяки цьому вартість кінцевої системи, сумісної з звичайним комп'ютером, що може знизитися від десятків тисяч до декількох сотень доларів.
В результаті роботи фахівців лабораторії Media Lab Массачусетського технологічного інституту був створений оптичний чіп, який використовується для створення голографічного зображення, вартістю всього близько 10 доларів, що становить приблизно 6 відсотків від вартості подібних пристроїв попереднього покоління. На основі таких чіпів був виготовлений досвідчений зразок голографічного дисплея, забезпечував якість і роздільну здатність зображення на рівні телевізійних стандартів.
"До останнього часу, якщо виникала необхідність створення оптичного модулятора, використовуваного в голографічних установках на базі відеопроекторів або рідкокристалічних дисплеїв, доводилося мати справу з червоним, зеленим і синім кольорами окремо", - розповідає Майкл Боув (Michael Bove), дослідник з лабораторії Media Lab і голова групи Object-Based Media Group, - "Цей підхід малоефективний, такий оптичний модулятор блокує дві третини проходить через нього світлового потоку, що є причиною зниження дозволу і якості зображення".
Віднайдений дослідниками рішення полягало у створенні недорогого процесори, що здатні модулювати червону, зелену і синю складові світу одночасно. Такий підхід демонструє ефективне використання обчислювальних ресурсів і дозволяє отримувати високоякісні зображення. Майкл Боув і його група вважають, що їх досягнення може призвести до появи на споживчому ринку голографічних проекторів і дисплеїв протягом наступних п'яти років.
Досвідчений зразок голографічного дисплея, створений в лабораторії Media Lab, має розмір, порівнянний з розміром поштової листівки. Із забезпеченням роботи такого дисплею зараз може впоратися досить потужний комп'ютер, в якому встановлені чотири топові відеокарти NVidia. Подальша модернізація технології створення голографічного відео-зображення дозволить знизити вартість пристрою до рівня 200 доларів і це пристрій зможе працювати під управлінням комп'ютера з середніми характеристиками. Крім цього, чималу роль у зниженні вартості кінцевої голографічної системи зіграє гонка виробників відеокарт, ціна яких знижується в міру появи нових і потужних моделей, але можливостей яких буде цілком достатньо для створення високоякісних голограм.
Крім використання голографічних зображень в індустрії відеоігор та розваг, дана технологія має величезний потенціал для використання в більш серйозних речах, в автоматизованому конструюванні, проектування, в тривимірній конференц-зв'язку і нових видах надання різноманітної інформації.