Menu

Дослідники домоглися стійкої двосторонньої квантової телепортації інформації між двома атомними системами

Исследователи добились устойчивой двусторонней телепортации квантовой информации между двумя атомными системами


Учені всього світу вже протягом декількох років володіють технологіями і методами квантової телепортації, що дозволяє передавати інформацію на квантовому рівні від одного до іншого фотона світла. Вперше квантова телепортація між фотонами світла атомами речовини була здійснена в 2006 році вченими з інституту Нільса Бора (Niels Bohr Institute). Тепер ця ж сама група вчених домоглася успіху в реалізації квантової телепортації між двома газоподібними хмарами, які складаються з атомів важких елементів. При цьому, передача квантової інформації здійснювалася не один чи декілька разів, вона здійснювалась успішно при кожній спробі передачі.

"Наші успіхи - дуже важливий крок у справі дослідження і розробки нових квантових технологій передачі інформації, що дозволяють створити стійкий і стабільний канал передачі інформації" - розповідає Юджин Ползик (Eugene Polzik), професор з інституту Нільса Бора і керівник дослідницького центру Quantop в університеті Копенгагена.

Исследователи добились устойчивой двусторонней телепортации квантовой информации между двумя атомными системами


Експерименти з квантової телепортації проводилися в одній з лабораторій, що знаходиться під землею нижче приміщень інституту Нільса Бора. У цій лабораторії були встановлені дві скляні ємності, контейнера, в яких знаходилося газоподібний хмара, що складається з мільярда атомів цезію. Ці два контейнера не були пов'язані фізично один з одним, а передача квантової інформації здійснювалася за допомогою лазерного світла.

Скляні контейнери були поміщені в магнітне поле, що дозволило впорядкувати обертання електронів зовнішнього шару атомів цезію, змусивши їх обертатися в одній певній площині. Квантової інформацією, яка потім була передана за допомогою телепортації, було напрямок обертання вищезазначених електронів. Обертання в одну сторону відповідало 1, а обертання електрона у зворотний бік - 0, подібно до того, як кодується інформація у звичайних комп'ютерах.

Світло вихідного лазера висвітлював атоми цезію, що знаходяться в одному з контейнерів. Поглинаючи фотони світла, атоми цезію випромінювати нові фотони певної довжини хвилі, заплутані на квантовому рівні з цими атомами і які спрямовуються на другий контейнер. Там ці фотони поглиналися атомами цезію, які ставали заплутані з атомами, що знаходяться у першому контейнері. Змінюючи за допомогою світла лазера квантовий стан атомів цезію у першому контейнері, вчені домоглися синхронного зміни стану атомів у другому контейнері, яке чувалося з допомогою світла ще одного лазера і чутливого фотодатчика.

Точно таким же чином ініціювалось квантовий канал, що дозволяє передавати дані і у зворотному напрямку, але найцікавіше полягає в тому, що все це відбувалося при кімнатній температурі, на відміну від інших експериментів, в яких атоми речовини охолоджувалися до наднизьких температур. При кімнатній температурі атоми цезію рухаються зі швидкістю приблизно 200 метрів в секунду, з-за чого вони постійно стикаються зі стінками контейнера. У звичайних умовах зіткнення призвело б до втрати атомом його квантової інформації, але вчені знайшли досить простий спосіб, що дозволяє уникнути втрати інформації.

Исследователи добились устойчивой двусторонней телепортации квантовой информации между двумя атомными системами


"Ми використовували покриття внутрішніх стінок скляної контейнера спеціальним складом, схожим на парафін. При зіткненні з таким покриттям атоми цезію не втрачають укладену в них квантову інформацію" - розповідає професор Юджин Ползик, - "Це схоже на дуже просте рішення, але його розробка була пов'язана з багатьма труднощами і вимагає значних зусиль наших вчених".

Ще одним досягненням стала розробка високочутливого фотодатчика, який реєструє фотони і дозволяє зчитувати міститься в них квантову інформацію. Саме завдяки цьому датчику квантовий канал передачі даних працює стабільно, стійко і без помилок під час передачі інформації.

"У нашому експерименті відстань між двома контейнерами становило лише половину метра, це пов'язано з обмеженнями, заданими розмірами самої лабораторії, в якій проводилися експерименти" - пояснює професор Ползик, - "Ми без особливих труднощів можемо збільшити дальність квантової зв'язку, якщо б у нас з'явиться необхідний простір і можливості. За допомогою нашого методу ми можемо передавати інформацію на супутник і приймати на Землі інформацію, передану цим супутником по квантовому каналу".

|