Menu

Нова оптична система бездротового зв'язку, що дозволяє передавати дані зі швидкістю 1 гігабіт в секунду.



Прийом та передача даних в бездротових мережах здійснюються в більшості випадків з використанням радіохвиль, але це не єдиний метод обміну інформацією. Використання оптичного діапазону, порівняно з радіочастотним діапазоном, має кілька переваг, основними з яких є підвищена безпека системи зв'язку, більш висока перешкодозахищеність і більш високі швидкості обміну інформацією. Інженери з Державного університету Пенсільванії досягли успіху в розробці нової бездротової оптичної системи зв'язку, яка забезпечує швидкість обміну інформацією порядку одного гігабіта в секунду, в два рази швидше, ніж результат, досягнутий нещодавно інженерами компанії Siemens.

На відміну від компанії Siemens, що використовувала в якості джерел світла звичайні світлодіоди білого кольору, Пеньсильванские інженери використовували потужний напівпровідниковий лазерний діод, що перетворює електричні сигнали в імпульси інфрачервоного світла, який добре відбивається від стін, стелі та інших навколишніх предметів. В якості фотоприймача використовувався швидкодіючий лавинний фотодіод, що виконує зворотнє перетворення, перетворення імпульсів світла в електричні сигнали. Використання відбитих сигналів робить цю систему першою в своєму роді системою, що не вимагає безпосередньої наведення приймача сигналу на джерело світла.



За словами Джарір Фадлулаха (Jarir Fadlullah), фахівця з Державного університету Пенсільванії, який представляв нову технологію за конференції з фотоніці (SPIE Phonotics West Conference) в Сан-Франциско , "Якщо стіни пофарбовані абсолютно чорною фарбою, що поглинає все світло, немає ніяких причин хвилюватися про якість зв'язку і швидкості передачі всередині цього приміщення. Наша оптична система має дуже широку смугу пропускання сигналу і, отже, забезпечить дуже високу швидкість передачі інформації". "Використовуючи нашу систему, ми можемо обмінюватися даними на швидкості одного гігабіта в секунду, використовуючи смугу передачі близько гігагерца" - додав Джарир Фадлулах.

Як вже згадувалося вище, використання оптичних систем передачі інформації має цілий ряд переваг перед використанням радіохвиль. По-перше, з точки зору безпеки використання такої системи всередині приміщення, що не має вікон або інших отворів, повністю виключає перехоплення передаваних даних. По-друге, дві або більше таких систем, що працюють в роздільних приміщеннях по сусідству, абсолютно не впливають на роботу один одного, на відміну від систем, що використовують радіохвилі. І по-третє, такі оптичні системи без обмежень можна використовувати в складі медичного обладнання, навігаційних систем та іншого електронного обладнання, де неприпустимо використання джерела радіовипромінювання.

Завдяки високій швидкості передачі інформації, така оптична система може стати основою для бездротової системи HD-телебачення. "При використанні радіохвиль для передачі HD зображення використовуються два незалежних широкосмугових каналу, використовуючи високошвидкісну гігабітну бездротову оптичну систему, можна одночасно передавати відразу два канали HD-телебачення" - розповів професор електротехніки Мохшен Кавехрад (Mohshen Kavehrad).

У плані подальшого розвитку цієї технології дослідники звертають свою увагу до видимої частини світлового спектра. Якщо і з використанням видимого світла вдасться отримати такі високі швидкості передачі інформації, можна буде, використовуючи внутрішні світлодіодні освітлювальні прилади, створювати в майбутньому розвинені комунікаційні мережі, покриваючи ними досить великі і розгалужені приміщення.

|