Menu

Чиплеты - крихітні мікрочіпи, здатні зробити "розумним" будь-який предмет

Чиплеты - крошечные микрочипы, способные сделать "умным" любой предмет


Крихітні мікрочіпи, названі "чиплетами", були розроблені в Дослідницькому центрі Пало-Альто компанії Xerox. У кожного з таких чіпів, розмір якого не перевищує розміру піщинки, є, нехай і невелика, обчислювальна потужність і інші функції, що дозволяють йому стати крихітним мікропроцесором, пристроєм зберігання даних, складною логічною схемою або частиною мікроелектромеханічну системи (MEMS), що виконують функції датчиків різних параметрів, наприклад, освітленості, температури, тиску, руху та прискорення.

З допомогою спеціалізованого пристрою, побудованого на принципах лазерного принтера, чиплеты можуть бути дуже точно розташовані і орієнтовані в просторі, формуючи надтонкий комп'ютер довільної форми і конфігурацією, яку можна нарощувати практично нескінченно. Поєднання такої лазерної технології з технологіями тривимірного друку наступного покоління дозволить у майбутньому створювати будь-які предмети з вбудованим в них комп'ютером, який наділить їх широким набором можливостей і штучним інтелектом різного рівня.

Уявіть собі предмети, виготовлені з допомогою тривимірної друку і мають комп'ютери у своєму складі. Можливості цієї технології практично нескінченні і обмежуються лише фантазією людини. "Розумна" одяг "розумні" дитячі іграшки, високочутливе покриття для роботів, що забезпечує їм широку гаму відчуттів, медичні імплантати і багато, багато іншого. Та й самі обчислювальні системи, персональні комп'ютери, побудовані на базі чиплетов, можуть набути зовсім нові вельми екзотичні форми і функції.

Слід зауважити, що розробка технології виготовлення чиплетов і лазерної технології їх просторового розміщення велася фахівцями компанії Xerox за замовленням Управління перспективних дослідницьких програм Пентагону DARPA і Національного наукового фонду. А основною метою, яку переслідувала ця розробка, є можливість розподілу здібностей обробки, зберігання та обміну цифровою інформацією по всій поверхні або об'єму будь-якого об'єкта, замість концентрації цих функцій в межах одного кристала чіпа.

Дослідники визнають самі, що розроблена ними технологія одночасного розміщення сотень тисяч і мільйонів чиплетов поки що дуже далека від досконалості і їм ще чекають роки роботи перед тим, як можна буде починати практично застосовувати цю технологію при виготовленні різних "розумних" предметів. Тим не менше, дані досягнення вказують на можливість реалізації всіх вышеозвученных ідей і на те, що ера "розумних" речей знаходиться не за горами, а якщо і за горами, то не такими вже й далекими.

|