Menu

Ученим за допомогою сканування головного мозку вдалося "прочитати" сни людини

Ученым с помощью сканирования головного мозга удалось "прочесть" сны человека


Команда дослідників з лабораторії Інформатики та нейробіології інституту Advanced Telecomunications Research Institute International (ATR) в Кіото, Японія, розробили методику, за допомогою якої методом сканування діяльності головного мозку людини визначити те, що бачить людина уві сні. Така технологія дозволить вченим краще і глибше зрозуміти всі процеси, що відбуваються в мозку людини, особливо коли він перебуває в стані сну, що, в свою чергу, може стати основою для нових методів запобігання і лікування деяких психічних захворювань і розладів.

Дослідники виконували процедуру MRI-сканування мозку піддослідних людей в той момент, коли ці люди перебували в ранній стадії сну, так званого "легкого сну. Відразу після закінчення сканування піддослідні були розбуджені і розповіли про те, що вони бачили у своєму сні. З кожним з учасників така процедура була повторена в середньому по 200 разів, у результаті чого була отримана маса матеріалу, який добре проводить відповідність між зразками мозкової діяльності і різними предметами, від бронзових статуеток, сокирок для кришення льоду і до космічних кораблів їх науково-фантастичних фільмів.

Сукупність цих даних дозволила вченим скласти велику базу даних зображень, пов'язану з певними зразками мозкової діяльності, яка дозволила згрупувати наявну інформацію по певним візуальним категоріями. Наприклад, легкові, вантажні автомобілі і автобуси були пов'язані в рамках однієї категорії "транспортні засоби".

Використовуючи зібрану базу даних, вчені провели аналіз записів мозкової діяльності людей, що знаходяться в стані сну. Розшифровка цих даних дозволила вченим з деякою часткою ймовірності визначити те, що ці люди бачили уві сні. При використанні узагальнених даних категорій більше високого рівня, які згадувалися трохи вище, відсоток правильного визначення вмісту снів склав близько 60 відсотків. Це, звичайно, ще дуже далекий від ідеалу, але, з урахуванням того, що це лише перші спроби, такі результати можна вважати великим успіхом.

"Нам вдалося на основі записів мозкової діяльності людей показати те, що вони бачили в своїх снах, принаймні, на рівні словесних описів предметів і подій. У мене було тверде переконання в тому, що розшифровка снів є здійсненним завданням, тому отримані нами результати не стали для нас повною несподіванкою", - розповів в інтерв'ю видавництву Бі-бі-сі професор Юкіясу Камитэни (Yukiyasu Kamitani), один з учених, що брали участь в даних дослідженнях.

Зі слів дослідників все це є лише початком більш великих досліджень. Досі вчені розглядали фазу "легкого сну, але основною метою, до якої будуть прагнути вчені далі, є розшифровка більш яскравих і чітких образів снів, які бачить людина, перебуваючи у фазі глибокого сну.

|