Бджоли вирішують складні обчислювальні задачі швидше суперкомп'ютерів.
Бджоли, незважаючи на їхні маленькі розміри і досить нескладну структуру їх мозку можуть багато. Вченими вже доведено, що бджоли можуть розрізняти обличчя людей, вони володіють пам'яттю. Нові дослідження, проведені британськими вченими, показали, що мозок бджіл виявився в змозі вирішувати складні завдання, вирішення яких займає в сучасних суперкомп'ютерів досить відчутний час.
Завдання, "запропонована" для вирішення бджолам, була типовою завданням "мандрівного продавця", що полягає у розрахунку найкоротшого маршруту між містами за умови того, що продавець може побувати в кожному місті тільки один раз. В якості пунктів призначення на маршруті руху для бджіл виступали штучні квіти різних кольорів, розташуванням яких керував комп'ютер. Провівши безліч дослідів, в яких бджоли пересувалися від однієї квітки до іншого, вчені виявили, що в кожному випадку бджоли успішно вирішували завдання "мандрівного продавця", рухаючись виключно за ідеального маршруту.
Вчені припускають, що мозок бджіл спеціально оптимізовано для вирішення цієї задачі. Адже бджоли витрачають на своє пересування дуже велику кількість енергії, тому вибір оптимального маршруту для них є життєво важливим завданням.
З першого погляду здається, що в зробленому відкритті немає нічого особливо дивного. Але це зовсім не так, подібні дослідження підтверджують той факт, що для вирішення деяких завдань не потрібно потужної обчислювальної техніки з величезними можливостями, з цими завданнями можуть успішно впоратися спеціалізовані або проблемно-орієнтовані комп'ютери, які мають менш значними, в порівнянні з суперкомп'ютерами, можливостями.
Цілком ймовірно, що ці дослідження і їм подібні стануть опорною точкою для створення комп'ютерів, які будуть в змозі, обходячись невеликими ресурсами, вирішувати найскладніші завдання на зразок розподілу транспортних потоків, управління енергетичними мережами і розрахунків, пов'язаних з епідеміологічною небезпекою.
Результати цих досліджень будуть опубліковані в найближчому випуску журналу The American Naturalist.