Menu

Суперкомп'ютер IBM Watson з "знавця" перекваліфіковується у медика-діагноста.

Суперкомпьютер IBM Watson из "знатока" переквалифицируется в медика-диагноста.



Коли суперкомп'ютер, точніше система штучного інтелекту Watson компанії IBM брала участь у конкурсі Jeopardy!, її масивні банки даних були заповнені енциклопедіями, художніми творами, сценаріями фільмів і книгами з історії. Зараз же банки даних Watson-а заповнені медичними журналами, довідковою літературою і це вже почало приносити перші результати. Суперкомп'ютер, правда, з деякими орфографічними і семантичними помилками самостійно опублікував відповіді на питання в Yahoo Answers, що стосуються питань про дивну висипки на тілі людини і про болі в області живота. Таким чином, система Watson з аналога "знавця" перетворюється у медика-діагноста.

Про перекваліфікацію суперкомп'ютера вже було відомо якийсь час, але тільки зовсім недавно компанія IBM зробила анонс перше, поки ще скромних досягнень Watson-а в цій області. Перекваліфікація Watson-а це не перша спроба людей створити автоматичну діагностичну систему, вже досить давно відомі такі системи, як Artemis і Isabel. Але, неймовірна обчислювальна потужність суперкомп'ютера, обширність і глибина його знань, здатність розуміння і використання природної мови поміщають Watson-а в абсолютно іншу лігу.

Виявляється, що діагностування захворювань не сильно відрізняється від процесу пошуку відповідей на запитання вікторини Jeopardy!. Watson намагається вичавити максимум корисної інформації з питання, усуваючи із списку заздалегідь неправильні відповіді, суперкомп'ютер формує список відповідей, відсортований по ймовірності. Під час конкурсу Jeopardy! суперкомп'ютер міг видати тільки одна відповідь, але у своєму медичному додатку Watson видає перелік відповідей, поряд з імовірністю їх вірності. Під час конкурсу Jeopardy! суперкомп'ютер вважав вірним відповідь, якщо ймовірність його вірності становив понад 80 відсотків, у випадку з медициною вважається, що існує досить велика ймовірність того, що пацієнт вражений не самим очевидним видом захворювання, симптоми якого проявляються, тому Watson в списку відповідей видає результати і з значно меншим відсотком вірогідності.

Здатність розуміння природної мови дають Watson-можливість оперувати абсолютно нової для нього категорією інформації - непідтвердженими даними. Такі дані не є абсолютно істинними, але в деяких випадках є виключно корисними для постановки правильного діагнозу. Суперкомп'ютер здатний самостійно "серфіть" по просторах Інтернету, по крупицях вишукуючи медичні дані, якими він поповнює свій банк даних.

Звичайно, Watson розроблений таким чином, що він навряд чи зможе замінити лікаря, який має і досвід і розвиненою інтуїцією, згадаємо відомого доктора Хауса. Він більше схожий на об'ємний і розумний футуристичний медичний довідник. В наш час світ наповнюється інформацією надзвичайно швидко, будь-яка людина просто не в змозі не те, що засвоїти, а навіть розшукати всю нову інформацію по якій-небудь темі. А Watson може відстежувати появу нових ліків, досліджень, публікації в журналах, непідтверджену інформацію та використовувати це все в постановці діагнозів.

Системи діагностики, побудовані на принципах Watson-а, ще далекі від масштабного використання, але вже не за горами. Компанія IBM працює над способами, завдяки яким технологію Watson-а чи зможуть дозволити собі використовувати навіть медичні установи, скромний бюджет яких не дозволить їм встановити власний суперкомп'ютер. І оскільки все більше медичних даних переводиться в цифрову форму, то Watson, завдяки цьому, стане "розумніші" і більш корисний для людей.

|