Menu

Максимальна відстань в сучасному Інтернеті одно 19 кліками

Максимальное расстояние в современном Интернете равно 19 кликам


Виявляється, що два будь людини в світі пов'язані один з одним, незважаючи на величезну кількість людей на земній кулі. І всі люди пов'язані один з одним не більше, ніж шістьма різними проміжними зв'язками. Королівське товариство (The Royal Society), наукова організація, заснована в 1660 році, опублікувала результати досліджень, які вказують на те, що така модель справедлива і для всього Інтернету, а не тільки для людей. Згідно з даними Альберта-Ласло Барабаси (Albert-Laszlo Barabasi), вченому в галузі теорії комп'ютерних мереж та інформаційних систем, з будь-якої веб-сторінки можна дістатися до іншої будь-якої веб-сторінки максимум за 19 кліків, незважаючи на те, що в Інтернеті існують мільярди веб-сторінок.

Барабаси використовував теоретичні основи науки про інформаційних мережах для побудови моделі Інтернету, величезного комп'ютерного "світу", населеного трильйоном документів і веб-сторінок. І потім ця модель була використана для обчислення максимально коротких відстаней, що зв'язують будь-які два документа або сторінки.

Зв'язки між сторінками в Інтернеті подібні зв'язків між людьми в реальному світі. При цьому, мінімальна довжина цих зв'язків практично не залежить від масштабу, якщо ви дивитеся на великий мегаполіс або на маленьке місто, то середня мінімальна відстань, кількість проміжних зв'язків, залишається практично незмінним.

Аналізуючи свою модель, Альберт-Ласло Барабаси знайшов, що і в Інтернеті присутній точно такий же розподіл зв'язків, не залежне від того, чи розглядаєте ви тільки маленький сегмент мережі або охоплюєте поглядом всю мережу в цілому. І навіть якщо з мережі буде видалено значуща кількість сторінок, то в будь-якому випадку від однієї сторінки до іншої завжди знайдеться певний "шлях".

Не всі сторінки пов'язані один з одним рівною кількістю проміжних зв'язків. Як і люди, одні сторінки можуть бути пов'язаними з деякими більш тісно. Але тут і виникає розходження зв'язків між людьми і зв'язків між сторінками. Приміром, якщо зникнуть голови величезних міст і навіть лідери провідних держав, на їх місце прийдуть інші люди і життя продовжиться в звичайному порядку. Але варто тільки прибрати з Інтернету істотне кількість сильно пов'язані один з одним сторінок, наприклад, сторінок індексів або пошукових систем, як порушиться цілісність усього Інтернету, мережа почне розпадатися, розбиватися на слабко пов'язані і слабовзаимодействующие між собою сегменти.

Все вищесказане має і зворотний бік. Такі дані можуть бути використані кіберзлочинцями для визначення точок нанесення своїх головних ударів. Якщо їм вдасться якимось чином вивести з ладу кілька основних вузлів, наприклад пошукову систему Google, Інтернет почне розпадатися і в ньому запанує повний хаос. Будемо сподіватися, що самі основні вузли Інтернету надійно захищені суворими заходами безпеки.

|