Menu

Спеціалізована комп'ютерна програма допомагає вченим реконструювати давні мови

Специализированная компьютерная программа помогает ученым реконструировать древние языки



Уявіть собі все багатство знань, які можуть почерпнути люди, отримай вони можуть переміститися назад і відновити стародавні мови. На жаль, подорожі в часі зараз є лише науковою фантастикою, але от з древніми мовами справа йде трохи краще. Вчені з Каліфорнійського університету в Берклі та університету Британської Колумбії створили спеціалізоване програмне забезпечення, за допомогою якого комп'ютери можуть відновити деякі стародавні мови, використовуючи фрагменти протоязыков, які збереглися на сьогоднішній день у деяких сучасних мовах.

Протоязыки - це лінгвістичні "предки", від яких відбулися всі сучасні мови. До цих предкам відносяться Прото-Індо-Європейський (Proto-Indo-European), Прото-Афроазиатский (Proto-Afroasiatic) і Прото-Австронезийский (Proto-Austronesian) мови. Реконструкція мов, що входять у три вищевказані групи, є копітким і трудомістким заняттям, яке може зайняти кілька років роботи кваліфікованого вченого-лінгвіста.

Нове програмне забезпечення використовує правила сучасної лінгвістичної теорії і принципи статистичної обробки для відновлення давніх мов. В даний час робота програми зосереджена на 637 мовах і діалектах Австронезійської групи, а база цих мов містить близько 140 тисяч слів. Програмне забезпечення копіює роботу вченого-лінгвіста з точністю 85 відсотків, але робить це набагато і набагато швидше, ніж людина. З використанням нового програмного забезпечення величезна робота по реконструкції одного з стародавніх мов може бути виконана за кілька годин або днів часу.

В основі алгоритму комп'ютерної програми лежить лінгвістична теорія, яка описує розвиток і зміна мов з плином часу. Майже всі мови Австронезійської групи мають масу слів з загальними корінням, співзвуччями, словосполучення та інші відмінні риси, які якраз і є тими шуканими слідами вихідного протоязыка.

"Відмінною рисою нової системи є те, що в ній реалізовано безліч інноваційних ідей та досвіду, набутого вченими в спробах ручної реконструкції стародавніх мов. Але комп'ютерна програма без праці може оперувати великими даними, великими наборами слів і великою кількістю вихідних мов, але комп'ютерна обробка займає набагато менше часу, ніж ручний", - розповідає Ден Кляйн (Dan Klein), професор в галузі комп'ютерних наук і технологій з Каліфорнійського університету.

Крім реконструкції стародавніх мов і перекладу збережених стародавніх текстів, нове лінгвістичне програмне забезпечення може використовуватися для передбачення того, як сучасні мови зміняться в майбутньому протягом довгого періоду часу.

|