Гарвардські вчені виробили моделювання білків з допомогою квантового комп'ютера D-Wave
Багато фахівців в області електроніки, і квантових інформаційних технологій поставилися доволі скептично до заяви, зробленої у 2007 році представниками компанії D-Wave щодо створення першого в світі працездатного квантового комп'ютера. Але, результати досліджень, опубліковані в одному з останніх випусків журналу "Nature Scientific Reports" об'єднаною групою дослідників компанії D-Wave і Гарвардського університету, слугують доказом того, що квантовий комп'ютер D-Wave є реальною річчю і він успішно справляється із самими складними математичними розрахунками.
"З допомогою квантового комп'ютера D-Wave ми розрахували варіанти стабільного стану структур моделей білків, що складаються з шести видів різних амінокислот. Ці розрахунки стали першим разом в історії, коли квантове пристрій використовувалося для вирішення проблем оптимізації, пов'язаних з природними науками" - розповів Алан Аспуру-Гузик (Alan Aspuru-Guzik), професор Гарвардського університету і провідний автор статті, виданій у вищезгаданому журналі.
Розв'язувана з допомогою квантового комп'ютера завдання пов'язана з дослідженнями згортання білків. Вона полягає в пошуку такого положення молекули білка, в якому ця молекула має мінімальну кількість укладеної в ній енергії. Білок, молекули якого перебувають у такому згорнутому стані, є найбільш стійким. У природних умовах неправильне згортання молекул білка призводить до виникнення деяких видів захворювань, таких як Альцгеймера.
Квантовий комп'ютер D-Wave справив 10 тисяч циклів розрахунків моделі згортання складної молекули білка, що складається з решітки амінокислот, розміром шість на чотири вузли. В цій величезній масі обчислень, проведених квантовим комп'ютером D-Wave, правильний результат вийшов лише 13 разів. Незважаючи на це в своїй статті дослідники оптимістично міркують про подальші перспективи використання квантових комп'ютерів в майбутньому: "підхід, який ми використовували для проведення моделювання, може бути використаний і для вирішення інших завдань з області біофізики, механіки, молекулярної хімії і багатьох інших областей".
З 2011 року комп'ютер D-Wave має чіп з 512 квантовими бітами, кубітами, але в проведеному моделюванні згортання білків були задіяні всього 128 кубітів процесора комп'ютера. Джорді Роуз (Geordie Rose), співробітник компанії D-Wave, розповів, що у всіх завданнях, які вирішував їх квантовий комп'ютер раніше, було задіяно від 5 до 84 кубітів, але продуктивність комп'ютера визначається не кількістю задіяних кубітів, а побудовою алгоритму виконується комп'ютером програми.
Якщо торкнутися проблеми швидкодії квантових комп'ютерів від кількості кубітів їх процесора, то ця залежність не є лінійною. Комп'ютер з 512 кубітами буде виконувати певне завдання в тисячу разів швидше, ніж комп'ютер з 128 кубітами. Така ж різниця зберегтися між комп'ютерів з 512 кубітами та комп'ютером з 2048 кубітами.