Самий "високий" суперкомп'ютер у світі почав управління роботою радіотелескопу ALMA
Великим кроком до завершення спорудження самого "високого" радіотелескопу в світі радіотелескопа Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), стала установка і початок тестування суперкомп'ютера, який буде керувати роботою всього телескопа. Ця колосальна суперкомпьютерная система, одна з найпотужніших в світі, є ключовим компонентом усього радіотелескопа, яка буде займатися координацією роботи всіх складових частин телескопа, збирати і обробляти всі навіть найслабші сигнали, що приймаються 66 антени радіотелескопа.
Суперкомп'ютер розташований в спеціально підготовленому для нього місці, ALMA Array Operations Site (AOS) Technical Building, яке знаходиться неподалік від основного масиву антен телескопа. У приміщенні суперкомп'ютерного центру підтримуються стабільні нормальні умови, які абсолютно не залежать від не дуже сприятливих умов відкритого повітря на 5000-метровій висоті.
Суперкомпьютерная система, звана коррелятором ALMA, налічує у своєму складі 134 мільйони процесорів і виконує до 17 квадрильйонів операцій в секунду, що ставить цю систему в один ряд з наймогутнішими нинішніми суперкомп'ютерами загального призначення.
Обчислювальні потужності корелятора використовуються для виділення окремих сигналів, для об'єднання і порівняння отриманих сигналів з іншими сигналами, отриманими з космічних глибин. Завдяки настільки потужною і швидкої математичної обробки сигналів, що базується на 550 видах різних математичних фільтрів і перетворень, вчені Європейської південної обсерваторії European Southern Observatory (ESO) можуть об'єднати всі "тарілки" радіотелескопу ALMA в один єдиний телескоп з ефективним діаметром до 10 км, який визначається відстанню до самих віддалених від центру антен.
Підтвердження того, що корелятор ALMA знаходиться в повному порядку і функціонує належним чином є однією важливою віхою в підготовці всього радіотелескопа до пуску в повному складі, який запланований на березень місяць 2013 року, незважаючи на те, що окремі антени цього радіотелескопа вступили в дію і почали працювати в жовтні 2011 року.
Створення структури, будівництво і установка суперкомп'ютера здійснювалася фахівцями Національної радіоастрономічної обсерваторії (US National Radio Astronomy Observatory, NRAO), яка є одним з основних партнерів ESO в реалізації проекту ALMA.