Menu

Нова модель головного мозку, створена компанією IBM, включає в себе 100 трильйонів синапсів

Новая модель головного мозга, созданная компанией IBM, включает в себя 100 триллионов синапсов


Суперкомп'ютер IBM BlueGene/Q "Sequoia", що знаходиться в розпорядженні Національної лабораторії Лоуренса Лівермора в (Lawrence Livermore National Laboratory, LLNL), який не так давно перебував на першій позиції рейтингу Top-500, закінчив розрахунки математичної моделі головного мозку, яка складається з 10 млрд нейронів і 100 трильйонів зв'язків між ними, синапсів. Дана математична модель є самою великою на сьогоднішній день симуляцією головного мозку. Але, справедливості заради варто відзначити, що ця математична модель, розроблена фахівцями IBM і LLNL, є не зовсім моделлю мозку. Це модель обчислювальної системи на основі 2048 мільярдів нейросинаптических обчислювальних ядер, в яких компанія IBM реалізувала абсолютно нову архітектуру обчислювальних систем, що працюють на принципах головного мозку.

Представники компанії IBM самі підтверджують, що вони не ставили перед собою завдання симуляції повного головного мозку: "Швидше ми створили математичну модель інноваційної модульної когнітивної обчислювальної системи, архітектура якої далека від класичної архітектури фон Неймана" - розповідають представники компанії в опублікованій статті. Додам, що ця математична модель вже наблизилася до складності повного головного мозку людини, в якому міститься близько 100 трильйонів синапсів, і цей параметр вже задовольняє умовам програми SyNAPSE (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics) Управління перспективних дослідницьких програм Пентагону DARPA.

Новая модель головного мозга, созданная компанией IBM, включает в себя 100 триллионов синапсов


Для створення масштабної математичної моделі фахівці компанії IBM взяли архітектуру і будову свого нейросинаптического когнітивного чіпа, який вони представили ще в минулому році. В основі цих чіпів лежать матриці електронних аналогів нейронів і аналогів синапсів, зв'язків між нейронами. В математичній моделі всі ці нейросинаптические ядра були умовно розділені на 77 груп, які є аналогами областей головного мозку. Під час проведення моделювання все 530 мільярдів нейронів і 100 трлн синапсів працювали в 1542 рази повільніше, ніж вони працюють в реальності, але цей показник є досить значним, коли мова йде про математичне моделювання на обчислювальних системах.

Проведене моделювання, як і багато попередніх, мають перед собою тільки одну мету, створення комп'ютера, який працює як мозок людини і може аналізувати різноманітну інформацію, яка надходить з різних джерел. Створення такого комп'ютера як раз і є кінцевою завданням вищезгаданої програми SyNAPSE. Крім цього, майбутній комп'ютер повинен бути малогабаритним і споживати низька кількість енергії, чого домогтися буде набагато складніше, ніж отримати необхідну кількість штучних нейронів і синапсів.

|