Menu

Медики налагодили спілкування з пацієнтом, які знаходяться в стані коми вже 10 років

Медики наладили общение с пациентом, находящимся в состоянии комы уже 10 лет


У багатьох фільмах можна часто побачити, як люди намагаються говорити з коханою людиною, які знаходяться в коматозному стані. Згідно з численними спостереженнями та випадків, таке одностороннє спілкування дозволяє в деяких випадках повернути людину на свідомий стан, а це, в свою чергу, може служити непрямим підтвердженням того, що люди в стані коми залишаються здатними чути і мислити. І ось не так давно це припущення отримало безпосереднє підтвердження після того, як медикам вдалося налагодити двостороннє спілкування з людиною, що перебуває в стані коми вже майже 10 років.

Нещодавно Скотт Рутли (Scott Routley), житель Канади, знаходиться в стані коми вже 10 років із-за пошкоджень головного мозку, зумів дати чіткі та ясні відповіді на запитання: "Вам боляче?", "Вам страшно?" та інші подібні прості питання. Під чітким і ясним відповіддю доктора увазі дані мозкової діяльності пацієнта, отримані за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (functional magnetic resonance imaging, fMRI). Згідно із заявою британського невропатолога Брайана Янга (Bryan Young), подібний факт послужить тим, що змусить усі медичне співтовариство переглянути своє ставлення до пацієнтів, які перебувають у стані коми.

Кілька років тому вчені-медики з Бельгії і Великобританії проводили ряд тестів, використовуючи технологію fMRI для здійснення спроб спілкування з коматозними пацієнтами. У цих випробуваннях були задіяні 23 пацієнта, але медикам вдалося лише зареєструвати сплески мозкової діяльності у відповідь на деякі поширені питання. Очевидно, що отримати однозначні і достовірні результати вченим завадило недосконалість техніки, яка була доступна в той час.

Набагато пізніше вченим вдалося добитися великих успіхів з одним бельгійським пацієнтом, який знаходився в комі протягом 7 років після травми, отриманої в автокатастрофі. Техніка fMRI стала досконалішою, що дозволило вченим налагодити з пацієнтом більш продуктивне "спілкування". Спочатку вчені просили пацієнта уявити в голові якісь образи, які він в подальшому буде використовувати для позначення позитивної відповіді і інші - для негативної відповіді. Використовуючи ці образи в якості шаблону, вчені змогли налагодити діалог з людиною і отримати правильні відповіді, ставлячи питання, пов'язані з деякими біографічними деталями життя самого пацієнта.

Всі ці події, безумовно, можуть дати надію людям, чиї родичі та улюблені знаходяться в лікарні в коматозному стані. З іншого боку, проведені дослідження обов'язково призведуть до виникнення нових процедурних, юридичних і етичних питань, оточуючих соціальний статус людей, спійманих в пастку коматозного стану, але здатних мислити і відчувати, незважаючи на те, що їх життя підтримується лише за рахунок роботи спеціалізованого медичного обладнання.



|