Menu

НАСА та ЄКА проводять успішне тестування нової системи дальньої космічного зв'язку

НАСА и ЕКА проводят успешное тестирование новой системы дальней космической связи



На минулому тижні представники НАСА і Європейського космічного агентства (ЄКА) оголосили про успішне завершення випробувань нового типу комунікаційного протоколу, який має стати основою міжпланетної комунікаційної мережі майбутнього. Для перевірки працездатності протоколу використовувалася не проста передача пакетів даних в космос і назад, а більш практичне використання космічного зв'язку. Астронавт, який перебуває на борту Міжнародної космічної станції керував дистанційно роботом, зібраним з конструктора Lego, який знаходився на Землі.

Експерименти, проведені НАСА та ЄКА були розроблені для того, що б змоделювати ситуацію, коли астронавти, що знаходяться в кораблі на орбіті Місяця або Марса, дистанційно управляють дослідним роботом, що знаходяться на поверхні. Суніта Уїльямс (Sunita Williams), командир поточної експедиції на МКС, використовувала ноутбук зі спеціальним програмним забезпеченням, розробленим в НАСА, для керування роботом, виготовленим з конструктора Lego, який знаходився в Європейському центрі космічних операцій (European Space Operations Centre) в Дармштадт, Німеччина.

"Експериментальна система зв'язку, яку ми перевірили на космічній станції, в майбутньому може використовуватися людьми на борту космічного корабля, що обертається на орбіті навколо Марса або іншої планети, для управління пересуваннями і діями роботів, що функціонують на поверхні планет. Виконання тих самих функцій можна забезпечити з допомогою нового протоколу, використовуючи різні супутники і космічні апарати, що працюють як накопичувачі і ретранслятори даних" - розповідає Бадрі Иоунес (Badri Younes).

Сучасні мережі передачі даних, на яких побудований Інтернет, розбивають передану інформацію на пакети, кожний із яких доставляється одержувачу окремо від інших. Ці пакети передаються від вузла мережі до вузла по певному маршруту, але досить часто відбуваються ситуації, коли пакети губляться десь по шляху проходження через несправності апаратних засобів. Комунікаційний протокол, використаний для роботи космічних комунікацій, називається DTN (Disruption Tolerant Networking) і його основним призначенням є гарантована доставка пакетів одержувачу.

Поряд з потужними можливостями щодо виявлення і корекції помилок передачі, протокол DTN призначається для роботи в умовах високої ймовірності несподіваного завершення встановленого з'єднання. Ця проблема вирішується за рахунок багаторазової буферизації переданих даних, які зберігаються на передавальному вузлі до того моменту, коли перерване зв'язок не буде відновлена і не буде отримано підтвердження їх успішної передачі на наступний вузол.

|