В недалекому майбутньому людству може знадобитися споруда суперкомп'ютера на Місяці.
В даний час зв'язок з космічними апаратами, що знаходяться в далекому космосі, здійснюється з допомогою мережі величезних супутникових антен, розташованих в США, Іспанії та Австралії. Всі ці антени з'єднані за допомогою комунікаційних каналів в єдине ціле, в глобальну мережу Deep Space Network (DSN). І навіть космічний апарат Voyager 1, що знаходиться на краю Сонячної системи використовує канали мережі DSN для обміну інформацією з Землею.
Але "рух" в космосі стає все більш і більш жвавим. Разом з цим збільшується трафік мережі DSN, який вже кілька років, як вичерпав всі технічні можливості мережі DSN. Звичайно, і мережа не стоїть на тому ж рівні, що деякий час назад, прямо зараз ведеться будівництво двох додаткових антен в Австралії, завдяки яким мережа отримає додаткові канали для передачі даних. А дослідники з університету Південної Каліфорнії пропонують досить радикальне вирішення проблем далекого космічного зв'язку.
На конференції AIAA Space conference, яка проходила в Пасадені, Каліфорнія, Улиэнг Чанг (Ouliang Chang) виніс на обговорення громадськості ідею створення на Місяці комунікаційного центру з розташованим під поверхнею обчислювальним центром з встановленими там суперкомп'ютером. Цей суперкомп'ютер не тільки дозволить послабити навантаження на наземну комунікаційну інфраструктуру, але і виступить в ролі засобу інформаційного забезпечення "першої фази освоєння і колонізації Місяця".
Місячний суперкомп'ютер і комунікаційний центр повинен розташовуватися на зворотному боці місяця в одному з кратерів, розташованому поблизу полюса. Це захистить споруду від різких коливань температури на Місяці і дозволить створеної інфраструктури використовувати лід, знайдений в полярних областях для охолодження працює обчислювальної системи.
Крім посилення комунікаційних можливостей людства місячний суперкомпьютерный центр може використовуватися і в наукових цілях. Розташовані на поверхні Місяця комунікаційні антени під час перерви у своїй основній роботі можуть працювати в "унісон" з наземними радиотелескопами, реалізуючи технологію радіочастотної інтерферометрії з довгою базою, яка дозволяє з мережі багатьох телескопів створити подобу одного величезного радіотелескопа.
Так у що може вилитися споруда місячного суперкомп'ютера? Доставка одного фунта (0.45 кг) вантажу на Місяць обійдеться приблизно в 50 тисяч доларів. До цього необхідно додати вартість гірничих робіт, будівництва приміщення підземного обчислювального центру, системи охолодження та енергетичного ядерного реактора. В результаті може вийти сума в районі від 10 до 20 мільярдів доларів. І якщо кому-небудь вдасться спорудити місячний суперкомп'ютер, то він стане найдорожчим суперкомп'ютером у світі.