Комп'ютер навчився класифікувати картини та інші твори мистецтва подібно вченому-мистецтвознавцю.
З давніх років образотворче мистецтво, скульптура та інші галузі мистецтва могли бути сприйняті і оцінені виключно людьми, але зараз, завдяки спеціально розробленим алгоритмам, комп'ютер отримав здатність класифікувати, оцінювати картини та інші твори мистецтва подібно людині, кваліфікованого вченому-мистецтвознавцю й історику.
Рішення подібної задачі є безсумнівним проривом в області штучного інтелекту, адже завдання класифікації творів живопису є набагато складнішим завданням, ніж пошук в базі відповідей на задані питання, з яким успішно справляється сучасний лідер в області штучного інтелекту, суперкомп'ютер IBM Watson.
Програмний алгоритм класифікує кожну картину 4027 ознаками, які виражаються значеннями чисел або рядів чисел і які математично відображають вміст зображення, його структуру і форми. Потім використовуючи алгоритми розпізнавання образів і методи статистичного аналізу, програма визначає відмінності і подібності картини з відомими стилями живопису і роботами відомих художників.
Проводячи перевірку працездатності алгоритму, Лайор Шамір і Джейн Тараховски з Технологічного університету Лоуренса (Lawrence Technological University) провели аналіз понад тисячі картин 34 відомих художників. Комп'ютер склав мережа, яка демонструє загальні риси і зв'язок кожної картини з конкретним митцем, і, слід особливо відзначити, складені мережі і таблиці повністю збігаються з загальноприйнятою думкою і знаннями вчених-мистецтвознавців та істориків.
Програмний алгоритм зміг розрізнити картини класичного реалізму і сучасних артистичних стилів живопису, так само комп'ютер успішно впорався з визначенням належності того чи іншого художника до певної групи живописців, які пишуть свої картини в стилі Рафаеля, Леонардо да Вінчі або Мікеланджело.
"Наші результати демонструють, що комп'ютерне бачення, в сукупності з алгоритмами розпізнавання образів, дають комп'ютеру можливість впоратися зі складною пізнавальної завданням людського сприйняття творів образотворчого мистецтва" - розповідають дослідники в статті, опублікованій в журналі Journal on Computing and Cultural Heritage. - "Наша робота дозволить створення комп'ютерів-експертів в галузі мистецтва, які зможуть виміряти, оцифрувати і визначити кількість загальних візуальних рис картин різних живописців і належність їх до різних шкіл образотворчого мистецтва".