Новий крихітний чіп, розроблений компанією IBM, дозволяє передавати дані зі швидкістю 400 гігабіт в секунду
З кожним роком Інтернет стає все швидше і швидше. І якщо до вашого комп'ютера підключено високошвидкісний оптоволоконний кабель, то це схоже на їзду на спортивному гоночному автомобілі в порівнянні з вашим сусідом, який досі сидить на ADSL-модем, робота якого схожа на неквапливу поїздку на велосипеді. Нова технологія, розроблена фахівцями компанії IBM, відкриває двері ще більш швидкісним з'єднанням з Інтернетом, які, у порівнянні з вищезазначеними, будуть нагадувати політ на гиперзвуковом реактивному винищувачі.
Дослідники з підрозділу IBM Research в Швейцарії закінчили розробку дослідного зразка малопотребляющего аналого-цифрового перетворювача (Analog-to-Digital Converter, ADC). Такі чіпи є ключовими елементами більшості комунікаційних систем, і не тільки оптичних, перетворюючи рівень аналогового сигналу, одержуваного з приймача, його цифрове значення. Швидкодію нового перетворювача IBM дозволить використовувати його для організації каналів, що передають дані зі швидкістю 400 гігабіт у секунду, це в 400 разів швидше швидкості звичайних оптоволоконних каналів і в 5 тисяч разів швидше швидкість середньостатистичного підключення до Інтернету. Володіючи каналом з такою пропускною здатністю, можна буде скачувати двогодинні фільми в дозволі 4K буквально за лічені секунди.
Звичайно, людям, які цікавляться останніми досягненнями в області комунікацій, швидкість до 400 гігабіт в секунду може здатися не бозна-яким досягненням. Не так давно ми розповідали про те, що спільні зусилля французької компанії Alcatel-Lucent і компанії British Telecom закінчилися створенням оптичного комунікаційного каналу, що має швидкість в 1.4 терабіта в секунду. Але це досягнення, як і безліч інших подібних, вимагають використання дорогого комунікаційного обладнання, яке по кишені тільки провайдерам магістрального рівня. На відміну від цього чіп компанії IBM має досить невелику вартість і габарити, що дозволить використовувати його в обладнанні для підключення до Інтернету кінцевих абонентів, навіть встраиваемом в материнські плати сучасних комп'ютерів.
Слід зауважити, що спочатку чіп перетворювача створювався фахівцями компанії IBM зовсім не для підключення до Інтернету. Дрібносерійне виробництво перетворювачів, яке почнеться в найближчому часі, буде служити для постачання виробників електронного устаткування, призначеного для радіотелескопа Square Kilometer Array, частина якого будується в Австралії, а частина - у Південній Африці. Коли будівництво цього телескопа буде завершено в 2024 році, його можливості дозволять вченим з'ясувати більш детально, на що була схожа Всесвіт в момент і через невеликий час після Великого Вибуху. Датчики антен цього радіотелескопа будуть виробляти неймовірно велика кількість даних, більше одного екзабайта кожен день. Всі ці дані необхідно передавати в режимі реального часу на архівні сервера і обробляє суперкомп'ютер, і нова технологія компанії IBM була розроблена саме для вирішення цього завдання.