Menu

Створена нова тривимірна карта мозку, кольорова маркування якій показує різні функції кожного нейрона і синапсу

Создана новая трехмерная карта мозга, цветная маркировка которой показывает различные функции каждого нейрона и синапса


Існує стародавня приказка, в якій говориться про те, що якби наш мозок був настільки простий, що ми змогли б зрозуміти його будову і принципи його роботи, то ми були б настільки дурні, що не змогли б цього осилити. Останні досягнення в області нових технологій сканування і комп'ютерних технологій дозволяють без особливих зусиль створити тривимірні карти з мільярдів нейронів і синапсів, складових частин людського "командного центру". Але, якщо на такій карті відзначити і виділити тільки ті нейрони і синапси, у функціях яких вченим все достовірно відомо, то це буде нагадувати пошуки "шпильок" на карті якоїсь маловідомої країни на Google Maps, що зайвий раз підкреслює, наскільки ми мало знаємо про нашому мозку.

Вчені з різних установ у всіх куточках земної кулі прагнуть заповнити вищезгадані прогалини у наших знаннях про головному мозку. І однією з таких груп є група нейробіологів з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско. Ці вчені працюють над вивченням ділянок мозку, відповідальних за роботу мовного апарату людини, і їм вже вдалося з'ясувати, які з окремих нейронів включаються в роботу при формуванні різних голосних і приголосних звуків. Крім того, ця група вчених також працює над створенням нових інтерфейсів мозок-комп'ютер, а робота в цьому напрямку дозволила їм з'ясувати те, що в мозку існують групи нейронів, як керуючих роздільно рухами різних рук людини, як і беруть участь відразу в управлінні рухами обох рук.

Создана новая трехмерная карта мозга, цветная маркировка которой показывает различные функции каждого нейрона и синапса


"На жаль, в даний час існують величезні прогалини в розумінні нами роботи головного мозку. В першу чергу ці прогалини існують з-за того, що ми нездатні зрозуміти функції окремих нейронів і синапсів на самому нижньому рівні. Але ми щосили намагаємося заповнити ці прогалини" - розповідає Джефф Личтман (Jeff Lichtman), вчений, який очолює групу Connectome Group, яка займається створенням нової тривимірної карти головного мозку, наносячи на неї кольорове маркування, що відповідає різним функціям, що виконуються окремими нейронами та їх групами.

"Для того, щоб вникнути у всі тонкощі функціонування мозку, ми повинні бачити, як проходять "провідники" синапсів, з якими нейронами вони з'єднуються і які нейробіологічні ланцюга вони утворюють" - розповідає Джефф Личтман про цілі проекту Connectome.

Слід зауважити, що вченим Connectome Group вдалося домогтися деяких значних успіхів у "картографуванні" мозку ссавців. Звичайно, наявність цієї карти не дозволяє ще відповісти на всі питання, але сама ця карта є демонстрацією складності будови мозку, представленої у вигляді, доступному для розуміння кожним без винятку людиною. І якщо в мозку людини існують нейрони, відповідальні за прояв інтересу, то вони напевно зацікавляться при перегляді представленого нижче відеоролика.



|