Квантовий комп'ютер D-Wave Two програє звичайного комп'ютера в одному із стандартних тестів продуктивності
Ми вже розповідали про те, що в минулому році компанія Google і американське космічне агентство НАСА об'єдналися і отримали в своє розпорядження квантовий комп'ютер D-Wave Two з метою вивчення технологій машинного самонавчання і розробки нових методів обробки величезних масивів інформації. І за цей час в Лабораторії штучного інтелекту, в якій встановлено вищезгаданий квантовий комп'ютер, був проведений ряд робіт, результати деяких з яких вже знайшли практичне застосування. Серед завдань, якими завантажений квантовий комп'ютер D-Wave, із завидною регулярністю проскакують різні тести, проведення яких має за мету з'ясування переваг і недоліків квантових комп'ютерів в порівнянні зі звичайними обчислювальними системами. В одному з таких тестів, який є одним з основних тестів продуктивності, комп'ютер D-Wave в пух і прах програв звичайного настільного персонального комп'ютера, нехай і в найпотужнішій на сьогоднішній день конфігурації.
В теорії квантові комп'ютери за визначенням повинні бути швидше традиційних обчислювальних систем, процесори яких оперують тільки двома значеннями бітів, логічної 1 і логічного 0. На відміну від цього квантові біти, кубіти, можуть перебувати в стані так званої квантової суперпозиції, коли їх значення дорівнює одночасно 1 і 0. У зв'язку з цим квантовий комп'ютер може виконувати більшу кількість одночасних операцій над одним бітом, що робить його швидшим, ніж звичайна обчислювальна система.
Під час проведення попередніх тестів комп'ютер D-Wave Two вже не раз продемонстрував свою високу ефективність при вирішенні задач певного виду. Але на цей раз, алгоритм одного з стандартних тестів на продуктивність, перекладений фахівцями компанії Google мовами квантового комп'ютера, навантажив квантові біти так, що сумарна продуктивність комп'ютера була нижче звичайного настільного комп'ютера.
Більш того, квантовий комп'ютер D-Wave Two не виправдав надій фахівців НАСА, які задіяли його обчислювальні потужності в програмі аналізу даних, зібраних космічним телескопом Kepler, місія якого полягала в пошуку екзопланет, що обертаються навколо далеких зірок. Аналіз всіх даних, виконаний квантовим комп'ютером, не дозволив виявити жодної екзопланети окрім того, що вже було виявлено раніше за допомогою обробки цих даних звичайними обчислювальними системами.
Фахівці пояснюють цей феномен тим, що квантовий комп'ютер при кожному кроці виконання програми вимагає етапу свого переконфігурації, від чого вільний звичайний комп'ютер. Тим не менш, ні фахівців компанії Google, ні фахівців НАСА абсолютно не турбує низька продуктивність комп'ютера при виконанні традиційних завдань, їх більше цікавить здатність комп'ютера до самонавчання та вирішувати інші завдання, які можуть бути вирішені тільки за допомогою технологій квантових обчислень.
Тим часом канадська компанія D-Wave готується до випуску свого комп'ютера третього покоління. Цей комп'ютер, який з'явиться до кінця цього року, буде мати тисячу квантових бітів, що рівно в два рази більше кількості квантових бітів комп'ютера D-Wave Two, і фахівці D-Wave вважають, що їх новий комп'ютер буде в змозі з честю витримати будь-тест продуктивності.