Menu

Суперкомп'ютера "K" знадобилося 40 хвилин для розрахунку моделі 1 секунди діяльності мозку

Суперкомпьютеру "K" потребовалось 40 минут для расчета модели 1 секунды деятельности мозга


Вчені-футурологи і фантасти давно говорять про дні, коли комп'ютери стануть настільки ж потужні і універсальні як людський мозок. Але розрахунки математичної моделі, проведені на четвертому по потужності суперкомп'ютері на сьогоднішній день, показують, що до того моменту часу ще дуже і дуже далеко. В японський суперкомп'ютер Fujitsu "K computer" була завантажена найбільш детальна модель ділянки головного мозку, яка охоплює всього один відсоток від обсягу всього головного мозку людини, і розрахунок однієї секунди мозкової діяльності в цій ділянці зайняв 40 хвилин машинного часу.

У моделі, яка була розрахована суперкомп'ютером "K computer", містилися описи 1.73 мільярди нейронів. І це не найбільша модель, розрахунки якої проводилися коли-небудь. Компанія IBM в рамках програми DARPA SyNAPSE, в кінці 2012 року справила моделювання, в якому було описано близько 530 мільярдів нейронів, що набагато більше, ніж кількість нейронів в мозку дорослої людини, що складає близько 86 мільярдів. І, незважаючи на те, що складність моделі компанії IBM була набагато нижче складності моделі, завантаженої в японський суперкомп'ютер, кількість переросла в якість і розрахунки моделі IBM зайняли кілька годин машинного часу.

Проект, в рамках якого було проведено розрахунок моделі на суперкомп'ютері "K computer", дозволив дослідникам, згідно з інформацією від агентства "The Telegraph", "придбати неоціненний досвід і знання, які будуть використані при створенні нового інтелектуального моделюючого програмного забезпечення". Проведене моделювання не принесло людям ніяких нових знань про структуру і принципи роботи головного мозку, що виконується завдання призначалася для "перевірки меж можливостей технологій моделювання і суперкомп'ютера "K computer"".

Оперуючи наявними даними в області моделювання головного мозку, деякі експерти припускають, що впоратися із завданням створення повної, точної та докладної моделі головного мозку в прийнятні терміни зможуть тільки суперкомп'ютери екза-рівня, комп'ютери, здатні виконувати квинтиллион операцій з плаваючою комою в секунду. На жаль, таких комп'ютерів ще не існує в реальності, хоча деякі країни і компанії ведуть інтенсивну роботу в напрямку їх створення. Зокрема, компанія Intel планує створити суперкомп'ютер екза-рівня вже до 2018 року, але деякі фахівці в області інформаційних технологій вважають, що це навряд чи буде можливо до 2020 року в кращому випадку.

|