Menu

Акустична система сучасних комп'ютерів - ще одна потенційна діра в системі їх безпеки

Акустическая система современных компьютеров - еще одна потенциальная дыра в системе их безопасности


Можна припустити, що найефективнішим способом захисту комп'ютера від вірусів і інших кібер-загроз є відключення комп'ютера від всіх видів мереж, бездротових локальних та Інтернету шляхом фізичного від'єднання кабелів, вилучення мережевих плат і бездротових адаптерів. Проте, дослідники з Інституту комунікацій, обробки інформації та ергономіки Фраунгофера (Fraunhofer Institute for Communication, Information Processing and Ergonomics, FKIE) продемонстрували дослідний зразок програмного забезпечення класу malware, що отримав назву BadBIOS, здатного поширюватися і організувати обмін даними між комп'ютерами буквально по повітрю. Цей приклад вказує на ще одну потенційну дірку в системі безпеки і робить недостатнім весь перелік заходів щодо захисту комп'ютера, який був перерахований трохи вище.

Програмісти Майкл Хэнспак (Michael Hanspach) і Майкл Гоец (Michael Goetz) провели демонстрацію, в якій було задіяно п'ять комп'ютерів. Ці комп'ютери, точніше програми, що працюють на них, з'єдналися між собою за допомогою вбудованих мікрофонів та гучномовців, сформувавши акустичну мережа, що працює в неслышимом для людського вуха діапазоні. Дані в цій мережі передавалися послідовно, від одного комп'ютера до іншого, поки не досягали комп'ютера, що мав безпосередній вихід у глобальну мережу, який виступав у ролі шлюзу. Слід зауважити, що ця мережа є першою в історії акустичної мережею, що зв'язала між собою відразу кілька комп'ютерів.

Для реалізації акустичної мережі дослідники використовували діапазон високочастотних акустичних коливань, наближений до ультразвукового діапазону. Нечутний людським вухом звук, видаваний динаміками одного комп'ютера, вчувався мікрофоном іншого комп'ютера, а цілком надійна акустична зв'язок зберігалася на відстані двох комп'ютерів на відстань 19.7 метра один від одного. За умови наявності проміжних точок, в ролі яких можуть виступати не тільки комп'ютери, але і смартфони і планшети, дальність акустичної зв'язку і площу охоплення акустичної мережі можуть бути збільшені у багато разів.

Акустическая система современных компьютеров - еще одна потенциальная дыра в системе их безопасности


Системи акустичних комунікацій досить рідко використовуються в реальному світі, адже швидкості передачі даних і відстані, які можуть забезпечити технології бездротового радіозв'язку, незрівнянно вище. Однак, акустичні системи, використовуються там, де неможливе використання радіохвиль діапазону, наприклад, під водою, для обміну даними між підводними апаратами і датчиками, наглядачами за станом навколишнього середовища.

В основу програмного забезпечення, розробленого Майклом Хэнспаком і Майклом Гоецом, лягла система підводних акустичних комунікацій, розроблена Дослідницьким відділом підводної акустики і морський геофізики (Research Department for Underwater Acoustics and Marine Geophysics). Модернізація цієї системи дозволила створити протоколи акустичної передачі даних, зв'язали ноутбуки в єдину мережу акустичну. Єдиним недоліком розробленої технології є її низька швидкість передачі інформації, яка складає всього 20 біт в секунду. Однак, такої швидкості передачі вже буде цілком достатньо для того, щоб скласти конкуренцію таким технологіям, як Near Field Communication (NFC) і технологіям зчитування QR-кодів.

Крім демонстрації виявленої уразливості комп'ютерів "акустичного" характеру, дослідники відразу ж продемонстрували кілька ефективних контрзаходів, які ліквідовують подібну небезпеку. Першим і найпростішим методом є відключення пристроїв акустичного входу і виходу. Але якщо застосування такої міри недоцільно з деяких причин, то можна використовувати більш складний альтернативний метод, який полягає у використання спеціального смугового фільтра, який обмежує звукові сигнали, що лежать за межами діапазону чутних частот.

Виявлена дослідниками вразливість акустичної системи сучасних комп'ютерів поки ще не є серйозною загрозою і не може стати шляхом поширення вірусів та іншого шкідливого програмного забезпечення. Але, з урахуванням сучасних темпів розвитку комп'ютерної техніки, вже років так через п'ять, вразливість акустичної системи доведеться сприймати всерйоз.

|