Вчені змусили генно-модифіковані віруси виробляти електричну енергію.
Виробники сучасних годин дуже часто встановлюють в їх конструкцію п'єзоелектричні елементи, що замість батареї призводить годинник в дію, використовуючи енергію руху зап'ястя людини. Згідно з новим дослідженням, проведеним вченими з Національної лабораторії Лоуренса в Берклі (Lawrence Berkeley National Laboratory), різні електронні пристрої в майбутньому можуть використовувати подібну технологію, реалізовану за допомогою вірусів, модифікованих на генному рівні.
Ця нова "п'єзоелектрична" технологія заснована "на безпечних для людського здоров'я віруси, які перетворюють механічну енергію в електричну" - сказано в заяві, опублікованій співробітниками лабораторії. Прямо зараз вірусна п'єзоелектрична технологія ще не використовується для того, що б привести в дію годинник. На знімку можна побачити демонстраційне пристрій з двома кнопками, що містять вірусний п'єзоелектричний елемент. Варто тільки натиснути на відповідну кнопку, на дисплеї відображається кнопці число.
Варто відзначити, що кількість енергії, що виробляється вірусними п'єзоелектричними елементами в демонстраційному прикладі, ще дуже мало. Але, вчені з Берклі продовжують роботи в цьому напрямку, спрямовані на поліпшення характеристик вірусних елементів.
Ось що вони пишуть у своїй заяві з цього приводу: "З нової енергетичної точки зору ми вивчаємо безліч безпечних вірусів, які вже досить добре вивчені в лабораторіях всього світу. Зараз головним кандидатом є вірус-бактеріофаг M13, який нападає тільки на бактерії і безпечний для людей. Цей вірус розмножується кілька мільйонів разів протягом години, таким чином, його зовсім не важко вирощувати. Вірус M13 легко піддається генної інженерії. Накопичуючись у великих кількостях, віруси самостійно впорядковують себе в найтонші плівки, які без праці можна наносити на будь-які поверхні".
"Зараз ми працюємо над поліпшенням ефективності перетворення вірусного п'єзоелектричного елемента, яка в перспективі може у багато разів перевищити ефективність існуючих елементів на оксиді цинку" - розповідає Сеунг-Вук Лі (Seung-Wuk Lee), вчений з лабораторії Лоуренса. - "Оскільки сучасні біотехнологічні інструменти дозволяють реалізувати великомасштабне виробництво вірусів, модифікованих на генному рівні. Таким чином, засновані на віруси п'єзоелектричні матеріали можуть стати тим, що буде приводити в дію різноманітні електронні пристрої майбутнього".
Результати цих досліджень були опубліковані в останньому випуску журналу Nature Nanotechnology.