Фахівці IBM виготовили гнучкі наносхемы, товщина яких в 10 тисяч разів менше товщини паперу
Останнім часом все частіше і частіше проскакують повідомлення про створення того чи іншого виду гнучких електронних схем і пристроїв. Але все, що було створено в цьому напрямку до цього моменту дуже важко віднести до технологій, які можна реалізувати і успішно застосувати на практиці. Великий крок у справі практичної реалізації гнучкої електроніки зробили дослідники компанії IBM, яким вдалося виготовити дослідні зразки високоефективних наноелектронних схем, які досить тонкі і гнучкі для того, щоб стати основою фантастичних пристроїв майбутнього, починаючи від гнучких комп'ютерів, медичних імплантатів та інших пристроїв з довільною формою, які до цього ми могли бачити лише у мріях.
Стівен Беделл (Stephen Bedell) і Давоод Сарерди (Davood Shahrjerdi), фахівці, що працюють в Дослідницькому центрі IBM Томаса Дж. Уотсона (IBM Thomas J. Watson Research Center), вийшли за межі можливого, реалізувавши те, що до останнього моменту вважалося фантастикою. Виготовлені ними гнучкі наноэлектронные схеми мають товщину в одну десятитисячну від товщини паперового аркуша. Ці гнучкі схеми виготовлені з найтоншого шару кремнію, прикріпленого до полімерному основи і здатні згинатися з радіусом вигину 6 міліметрів. Мініатюрні розміри обчислювальних вузлів, створених на основі таких наноелектронних схем, дозволять у багато разів збільшити обчислювальну потужність сучасних портативних пристроїв, що не потребують для роботи у великих кількостях енергії.
"Ці тонкі та гнучкі схеми настільки легкі, що можна скласти разом їх велику кількість, отримавши при цьому безпрецедентний рівень обчислювальної потужності" - розповідає Стівен Беделл. На кристалі гнучкої схеми, яку демонструє Беделл на нижчеподаному відеоролику, розташовані 10 мільйонів транзисторів, для ефективної роботи яких на максимальній швидкості достатньо електричного потенціалу, напругою всього у 0.6 Вольта.
Справедливості заради слід зазначити, що майже всі сучасні дослідження в області споживчої електроніки мають на меті зробити всі пристрої тонкими і гнучкими, починаючи від сенсорних дисплеїв і закінчуючи акумуляторними батареями. І зовсім не дивно, що компанія IBM вкладає кошти і ресурси в цю перспективні технології, які можуть бути застосовані де завгодно, від смартфона до обчислювального комплексу космічного корабля.
Технологія контрольованого відшаровування, яка була використана для створення гнучких наноелектронних схем, може знайти застосування не тільки в області цифрової електроніки. За допомогою такої технології можна отримати тонкий шар практично будь-якого матеріалу, зокрема матеріалу, який може бути використаний для створення світлодіодних джерел світла нового покоління. Заміна не дуже ефективною сапфірової підкладки більш дешевим матеріалом може стати ключовим моментом до здешевлення і збільшення ефективності нових типів світлодіодів і джерел світла на їх основі.
"Ми знаходимося в самому початку роботи з технологіями гнучкою і тонкої електроніки" - говорить Стівен Беделл, - "Звичайно, нашою першочерговою метою є створення тонких і легких високопродуктивних комп'ютерних систем, але наш винахід відкриває шлях масі інших нових напрямків. Ми думаємо, що недовго залишиться чекати того моменту, коли в медичній, автомобільної та побутової техніки з'явиться гнучка електроніка, не ограничиваемая габаритами і жорсткістю своєї конструкції".