Menu

Електричні дроти з рідкого металу володіють еластичністю, що дозволяє розтягувати їх у десять разів

Электрические провода из жидкого металла обладают эластичностью, позволяющей растягивать их в десять раз


Наша повсякденне життя зараз обплутана дротами в буквальному сенсі цього слова, зарядні пристрої для мобільних телефонів, навушники, шнури блоків живлення ноутбуків і планшетних комп'ютерів, кабеля підключення до Інтернету створюють в навколишньому просторі цілу павутину, в якій іноді можна заплутатися. І якщо вдається серйозно зачепитися за що-небудь яким-небудь дротом, то в більшості випадків такий провід просто рветься. Але така ситуація може бути виправлена завдяки винаходу дослідниками університету Північної Кароліни струмопровідних проводів, які без поломки витримують розтягнення у вісім-десять разів від своєї первісної довжини.

Конструкція такого провідника проста, як кажуть, до неподобства. Оболонка провідника, тонка трубка з надзвичайно еластичного полімерного матеріалу, заповнена сплавом галію та індію, металевих струмопровідних сплавом, що знаходяться в рідкому стані при нормальних умовах навколишнього середовища. Коли полімерна трубка розтягується в кілька разів, рідкий метал всередині неї все ще залишається здатний проводити електричний струм. При більш сильному розтягуванні електричний контакт просто розривається і знову відновлюється при скороченні довжини полімерної трубки.

Згідно лікарю Майкла Дікі (Michael Dickey) науковці з інших наукових і дослідницьких організацій займалися проблемою створення еластичних провідників електричного струму. Ці провідники зазвичай виготовлялися з еластичного полімеру, наповненого струмопровідними частинами. Таке наповнення негативно позначалося на еластичності провідника в цілому, а при його розтягуванні істотно збільшувалася електричний опір, тобто погіршувалася електропровідність матеріалу провідника.

"У нашій технології еластичний і струмопровідний матеріали повністю розділені, що дозволяє отримати максимальну електропровідність без шкоди еластичності матеріалу" - розповідає доктор Дікі. - "Наші еластичні провідники перевершують в кілька разів за всіма характеристиками аналогічні провідники, які були описані в різних наукових виданнях".

Крім того, що такі еластичні провідники будуть дуже корисними для використання в електронних пристроях повсякденного користування, таких як навушники або зарядні пристрої, їх з успіхом можна використовувати у складі "розумних" тканин або в еластичною електроніці. Але, перш ніж такі дроти можуть піти в масове виробництво, ученим належить вирішити одну проблему, яка полягає в мінімізації витоку рідкого металу при пошкодженні полімерної оболонки провідника.

Слід зауважити, що рідкі металеві сплави використовували для створення подібних еластичних електричних провідників і дослідники з Північно-Західного університету. Їх струмопровідний еластичний матеріал складається з пористого пружного полімеру, пори якого заповнені рідким металом.



|