Menu

Компанія IBM переміщує область оптичних обчислень з лабораторій у реальний світ

Компания IBM перемещает область оптических вычислений из лабораторий в реальный мир


Фахівці компанії IBM розробили технологію, що дозволяє вмонтувати елементи оптичних обчислювальних пристроїв на стандартний кремнієвий напівпровідниковий чіп, використовуючи звичайні 90-нм технологічні процеси виробництва напівпровідникових приладів. Ця технологія, що отримала найменування "кремнієва фотоніка" дозволяє об'єднання оптичних компонентів і кремнієвих електронних цифрових схем, дозволяючи передавати і обробляти оптичним чином величезні потоки даних.

"Цей технологічний прорив є результатом більш ніж десятиліття наполегливої праці вчених, дослідників та інженерів компанії IBM" - розповідає доктор Джон Е. Келлі (Dr. John E Kelly), директор підрозділу IBM Research. - "Технологія кремнієвої фотоніки дозволить нам перенести оптичні обчислення з лабораторій у реальний світ, туди, де цю технологію вже дуже давно чекають в самих різних областях".

Нова розробка заснована на роботі, виконаної дослідниками IBM два роки тому. Але в той час фахівцям компанії ще не вдалося знайти відповідного рішення для того, що б поставити технологію кремнієвої фотоніки на рейки промислового виробництва. Тепер же, додавши кілька функціональних модулів до промислово виробничої лінії стандарту 90-нм, вченим вдалося реалізувати повний цикл виробництва чіпів з інтегрованими в них фотонними пристроями, такими як мультиплексори, модулятори і демодулятори. Крім оптичних компонентів на чіпі були виготовлені електронні схеми, що дозволяють управляти роботою цих оптичних компонентів.

Компания IBM перемещает область оптических вычислений из лабораторий в реальный мир


Кремнієві фотонні приймально-передавачі можуть забезпечити швидкість обміну інформацією до 25 Гб/сек на один канал. Технологія мультиплексування wavelength division multiplexers (WDM) дозволяє ефективно реалізувати безліч незалежних потоків даних в рамках одного оптичного каналу.

В недалекому майбутньому більшість існуючих промислових виробництв без великих витрат зможуть переобладнати свої лінії і почати масовий випуск перших кремнієво-фотонних пристроїв, таких як однокристальні приймально-передавачі і комунікаційні модулі. А якщо технологія буде розвиватися і далі такими ж темпами, то незабаром можна буде серйозно замислюватися про реалізацію перших оптико-електронних обчислювальних вузлів.

"Здатність мультиплексування великих потоків даних на високих швидкостях, дозволить повною мірою реалізувати ідеї оптичних комунікацій, що дозволяють передавати терабайти інформації в секунду між окремими частинами однієї і тієї ж обчислювальної системи", - йдеться в прес релізі компанії IBM.

|