Технології тривимірної друку та нові матеріали дозволять кожному в майбутньому друкувати індивідуальні електронні пристрої
Вчені з університету Уорвіка (University of Warwick) розробили новий вид полімерного матеріалу, застосування якого дозволить людям з допомогою технологій тривимірної друку виготовляти індивідуальні електронні пристрої прямо у себе вдома, при цьому, вартість таких друкованих зразків не буде перевищувати, а може і нижче вартості подібних пристроїв, виготовлених фабричним способом. Новий струмопровідний полімерний матеріал, завдяки своїм хімічним і фізичним властивостям, може використовуватися і в сучасних тривимірних принтерах, і в майбутніх принтерах, ціна яких повинна бути істотно нижче, ніж сьогодні.
Цей матеріал, який називається карбоморф (carbomorph), дозволить встановлювати різні електронні компоненти і з'єднувати їх у схему прямо під час процесу друку. Також за допомогою цього матеріалу можна виготовляти сенсорні датчики і елементи управління, які є частиною конструкції або корпусу друкованого електронного пристрою і які з'єднуються з вхідними ланцюгами електронної схеми.
В даний час вчені вже роздрукували деяку кількість побутових електронних пристроїв, правда сенсорні датчики, датчики вигину і кнопки управління не використовувалися надруковані з карбоморфа, а звичайні, промислового виготовлення. Серед виготовлених подібним методом пристроїв хочеться виділити ігровий контролер, ідеально підігнаний під руку людини-користувача, стакан, який може голосом повідомити наскільки він повний, і інші цікаві зразки споживчої електроніки.
Наступним кроком, над яким вчені вже працюють зараз, є реалізація тривимірної друку набагато більш складних пристроїв, включаючи і електричні сигнальні кабелі, що з'єднують ці пристрою з комп'ютерами та іншими цифровими пристроями.
"При бажанні можна знайти безліч креслень тривимірних моделей різних складних електронних пристроїв, таких як мобільні телефони, пульти дистанційного управління, ігрові контролери та інші, які можуть бути виготовлені за допомогою технологій тривимірного друку. Але ці моделі так і залишаться тільки красивими виробами, які не працюють, як їх реальні прототипи. Наша технологія може це все повністю змінити" - розповідає доктор Саймон Лі (Dr Simon Leigh), під керівництвом якого проводилися дані дослідження.
"У довгостроковій перспективі ця технологія може здійснити цілу революцію в нашому повсякденному житті. З її допомогою можна робити продукти, особисту електроніку, яка більш індивідуальна і більш пристосована до особливостей кожної людини. Крім цього, подібна технологія може стати вирішенням певної частини проблеми утилізації електронного сміття, якого стає все більше з дня на день".
А в найближчій перспективі, поки технології тривимірної друку ще не прийшли в кожен будинок подібно технологій звичайної друку, технологія тривимірної друку електронних пристроїв може зіграти величезну роль у галузі освіти. Завдяки цій технології студенти різних навчальних закладів зможуть отримати практичний досвід у розробці та виробництві нових електронних пристроїв, у яких будуть використовуватися всі досягнення сучасних високих технологій.