Menu

Новий тип електроніки може розпастися і зникнути, коли вона перестає бути необхідною.

Новый тип электроники может распасться и исчезнуть, когда она перестает быть необходимой.


Вчені розробили і створили досвідчені зразки електронних схем, які можуть розчинитися, розпастися і зникнути точно у визначений час, через кілька хвилин або через кілька років часу, в залежності від стану виконуваної ними завдання. Такі електронні схеми можуть знаходитися всередині живого організму, розташовуватися на поверхнях будівель і резервуарів, виконуючи широке коло різноманітних функцій. Але, після того, як потреба в цих пристроях перестане існувати, ці пристрої припинять своє існування, безслідно розчинившись без будь-якого сліду.

"Тимчасова" електроніка", як її назвали творці, є комбінацією шовку, кремнію та інших біосумісних матеріалів, завдяки чому вона може працювати всередині живих організмів, абсолютно не завдаючи організму ніякої шкоди. Проводячи дослідження можливостей нової електроніки, вчені виготовили пристрій контролю інфекцій, яке було вживлено гризуна, і цифрову фотокамеру з роздільною здатністю 64 пікселя. І ці пристрої були виготовлені з розчинних електронних матеріалів.

Сук-Он Хуань (Suk-Won Hwang) і його колеги з Університету Іллінойсу виготовили елементи електронних схем, використовуючи речовина, що виробляється личинками тутового шовкопряда, надтонких листів пористого кремнію і магнієвих електродів. Всі ці матеріали є абсолютно біологічно сумісними і розчиняються в присутності навіть дуже малих кількостей води. Шовк відіграє тут основну роль, його кількість визначає час, коли весь пристрій почне розпадатися під дією вологи.

Новый тип электроники может распасться и исчезнуть, когда она перестает быть необходимой.


Використання шовку в електроніці стало можливим завдяки роботі Файорензо Оменетто (Fiorenzo Omenetto), вченого-биомедика з університету Тафтса, який провів дослідження властивостей білка шовку і визначив часи розпаду цього матеріалу в залежності від різних умов зовнішнього середовища. Використовуючи ці дані, дослідники можуть керувати часом початку розпаду електронного пристрою у тих чи інших умовах.

Головним випробуванням технології розчинної електроніки було впровадження імпланта в тіло піддослідного гризуна. Пристрій був "запрограмований" для того, що б зникнути через певний проміжок часу. Команда впровадила пристрій в тіло гризуна хірургічним способом і через деякий час вчені штучно внесли зараження в контрольовану пристроєм область. Під впливом бактерій спеціальне антибактеріальне покриття пристрою було зруйновано, пристрій спрацював і припинило своє існування, розчинившись в рідини тіла гризуна.

Але це ще не все. Використовуючи технологію "розчинній" електроніки, дослідники створили біполярні транзистори, діоди, котушки індуктивності, датчики температури, освітленості, елементи сонячних батарей, генераторів радіочастот, антени, світлочутливі матриці цифрових камер і масу інших компонентів електронних схем. На основі цих компонентів можна створювати досить складні електронні пристрої, область застосування яких дуже широка. Та й не секрет, що роботи по створенню "розчинній" електроніки частково фінансувалися Управлінням перспективних дослідницьких програм Пентагону DARPA, що вказує на інтерес військових до подібних технологій.





|