Новий тип "гумовою" електроніки може розтягуватися на 200% від початкового розміру.
При розробці медичних імплантів, контролюючих зсередини людське тіло і керуючих роботою деяких його органів, дослідники стикаються з однією головною перешкодою. У більшості випадків, ці електронні пристрої повинні бути досить гнучкими і еластичними для того, що б не надавати негативного впливу на людський організм, в який вони впроваджуються. І ось, дослідники з Північно-Західного університету розробили технологію, що працює завдяки комбінації пористого полімерного матеріалу та рідкого металу, яка дозволить електронним пристроям без збитку бути вигнутими і розтягнутими більш ніж на 200 відсотків від їх початкового розміру.
В даний час інтерес до гнучкою і еластичною електроніці обумовлює велику кількість досліджень, що проводяться в даному напрямку. Дослідники вже розробили деякі види пластичної електроніки, яка успішно застосовується для створення гнучких світлодіодних панелей і деяких видів медичних імплантів. Всі ці технології засновані на використанні гнучких полімерних матеріалів і звичайних металів з яких виготовляються найтонші провідники. З-за цього електроніка, виготовлена з таким технологіям, хоч і може деформуватися і розтягуватися, але робить це без втрати працездатності в дуже обмежених межах і досить невелика кількість разів.
Для вирішення проблеми електричної провідності в еластичною електроніці, група вчених їх Північно-Західного університету і університету Іллінойсу, очолювана професором Йонггэнг Хуанем (Yonggang Huang), створили пористу тривимірну структуру, використовуючи полімерний матеріал полідиметилсилоксан (polydimethylsiloxane, PDMS), матеріал, який може розтягуватися в три рази відносно його початкового розміру. Пори цього матеріалу в потрібних місцях були наповнені "рідким" металом, сплавом EGaIn, формуючи електричні провідники. Механічні та електричні властивості рідкого металу дозволили електричного струму текти через провідники навіть тоді, коли матеріал був підданий сильному розтягування.
"Комбінуючи пористий полімер з рідким металом ми створили еластичний струмопровідний матеріал, який витримує 200 відсотків деформації і розтягування, що, принаймні, в чотири рази перевищує аналогічні показники інших подібних проектів" - розповідає професор Хуань. - "Варто тільки застосувати цю технологію при виробництві електроніки, і Ви отримаєте електронні пристрої, які будуть володіти механічними властивостями еластичного гумового джгута, залишаючись при цьому повністю працездатними".
Такі надзвичайно гнучкі та еластичні електронні пристрої можуть бути впроваджені практично в будь-яке місце людського організму. Крім цього, така технологія може звільнити виробників і споживачів побутової електроніки від "твердих" форм, до яких всі вже так звикли. Саме завдяки таким технологіям, можуть з'явитися "гумові" комп'ютери і смартфони, які зараз здаються нам чимось з області наукової фантастики.