Ізраїльські дослідники розробили біорозкладана електроніку на основі білків з людського організму.
Група дослідників з Тель-авівського університету (Tel Aviv University, TAU) розробили технологію виготовлення органічної електроніки на основі білків, входять до складу крові, молока і слизових тканин, що виробляються організмом людини. Виготовлені таким чином органічні діоди, транзистори та аналоги інших кремнієвих напівпровідникових елементів можуть стати основою для створення зовсім нового типу електронних пристроїв, гнучких, безпечних для навколишнього середовища і розкладаються мікроорганізмами.
Дослідники з TAU давно працювали над цією проблемою, пробуючи створювати складні комбінації білків. І не так давно їм вдалося намацати "золоту жилу", ту комбінацію молекул, які змогли самособираться в найтоншу нанорозмірну плівку з органічного напівпровідника, що має певний набір характеристик. Кожні з трьох основних видів використовуваних білків, які були згадані вище, постачали напівпровідниковий матеріал унікальними властивостями. Комбінуючи ці властивості, вчені створили закінчені електронні схеми, здатні реалізовувати виконання закладених в них функцій електричним і оптичним методом.
Здатність білків крові зв'язувати кисень використовувався для збільшення напівпровідникових властивостей певних органічних сполук. Молочні білки, які мають високу міцність, використовувалися для формування волокон, які стали основою для органічних транзисторів. А білки слизової оболонки, здатні окремо утримувати червону, зелену і синю флуоресцентні фарби, використовувалися для модуляції світлового потоку випромінювання, що було необхідно для роботи складних оптичних елементів.
Дослідники, очолювані доктором Шэчером Ричтером (Shachar Richter) і професором Майклом Гозин (Michael Gozin), вважають, що розроблені ними органічні напівпровідникові елементи, особливо транзистори, можуть зіграти велику роль у майбутньому переході від кремнієвої до органічної електроніки. На основі нових гнучких органічних електронних схем можна буде створювати гнучкі дисплеї, мобільні телефони, планшетні комп'ютери та багато з того, що вважається зараз ще чимось з області фантастики.
Вже зараз дослідники роблять перші кроки з виготовлення дисплеїв на основі гнучкої біологічно розкладається органічної електроніки. Так само вони ведуть роботи з проектування на основі органічних транзисторів різних електронних пристроїв, включаючи і органічні мікропроцесори.
Дослідження команди вчених з TAU були опубліковані в останніх випусках журналів Nano Letters і Advanced Materials.