З'явився безкоштовний плагін ОРФО для OS X версії LibreOffice + Розпродаж ОРФО 2013
Є в OS X цікава і дуже корисна особливість, що дозволяє створювати універсальні сервіси, які здатні працювати у всіх Cocoa-додатках. Відмінний приклад цього - сервіс перевірки правопису ОРФО. Ви ж знаєте, що на вбудований в операційну систему Apple російський словник дивитися без сліз не можна. І ось, завдяки функції сервісів, ОРФО може повністю замінити вбудований словник і забезпечити гідну перевірку правопису в Safari, Mail.app, Sparrow, великій кількості текстових редакторів і в інших додатках. Але існують винятки, в яких застосовуються свої власні сервіси і для системних туди доступу немає. Наприклад, Pages і в MS Word, а також в LibreOffice (раніше був відомий як OpenOffice.org) . У перших двох випадках проблема частково вирішується програмним шляхом і сервіс ОРФО здатний перевірити орфографію, використовуючи власні словники. В останньому випадку довгий час ніякого рішення не було, але стараннями компанії «Інформатик» був створений окремий плагін ОРФО, про який і піде мова нижче. Більш того, для особистого використання він безкоштовний. А ще трапилася чергова розпродаж ОРФО 2013, в той час як Microsoft «сіла в калюжу», але про все по порядку.
Безкоштовний плагін ОРФО + LibreOffice безкоштовний
Зв'язка ОРФО LibreOffice дозволяє створювати грамотні тексти, не витративши при цьому ні копійки. Як я згадував вище, для особистого використання плагін ОРФО безкоштовний, а офісний пакет створювався як проект з відкритим вихідним кодом. Такий собі народний «Офіс».
Звичайно, в LibreOffice є власні кошти перевірки російського правопису і певною мірою вони навіть краще стандартних системних, але при цьому мають невеликий обсяг і теж містять помилки. Крім того, вбудовані засоби не враховують правил словотворення для російської мови, злитого і дефисного написання складних слів.
Отже, першим ділом варто все встановити і налаштувати. Актуальну версію LibreOffice беремо на офіційному сайті, плагін ОРФО завантажуємо з сайту «Інформатик» (пряме посилання). Останній являє собою звичайний модуль розширення для OpenOffice/LibreOffice і поставляється для OS X у вигляді одного файлу «orfo4ooo-macosx.oxt». Для його установки необхідно відкрити LibreOffice і вибрати в головному меню пункт «Сервіс» → «Керування плагінами».
Потім клік по кнопці «Додати», після чого в діалоговому вікні вибираємо завантажений раніше «orfo4ooo-macosx.oxt».
Традиційно беремо умови ліцензійної угоди (або не приймаємо, тоді доведеться відмовитися від використання плагіна), після чого в розділі «Керування плагінами» з'явиться плагін ОРФО Lite:
Не поспішайте друкувати великі тексти і сподіватися на машинну перевірку правопису силами ОРФО. Спочатку доведеться закрити всі зайві вікна і повністю завершити роботу редактора (cmd+Q). Після повторного запуску в головному меню з'явиться пункт «ОРФО». Не забудьте вимкнути зайві модулі перевірки орфографії і зробити базове налаштування встановленого плагіна. Для цього в головному меню LibreOffice обираєте пункт «Параметри» і в діалоговому вікні пункт «Налаштування мови» → «Лінгвістика»:
Потім на панелі Доступні мовні модулі» необхідно прибрати всі галочки, окрім «ORFO SpellChecker», а в якості локального робочого мови необхідно встановити російська:
Все готово, можна працювати. Якщо є бажання перевірити, а чи діє ОРФО або таки описана вище хитра операція не вдалася, доведеться пройти кілька нескладних кроків:
- Запустити редактор Writer з пакету LibreOffice і створити новий порожній документ.
- Перейти на російську мову і в тілі документа, написати слово «мамак», а потім вибрати в головному меню пункт «Сервіс» → «Правопис» (або можна натиснути клавішу F7).
- Якщо все зроблено правильно і плагін працює, то ви побачите таке вікно з підказками:
Все працює? Відмінно! Тоді поговоримо про сумне, а саме, чим же відрізняється безкоштовний плагін ОРФО від повноцінної системи перевірки правопису ОРФО 2013. У ньому не підтримуються:
- перевірка граматики російської мови;
- додавання нових слів у всіх словоформах;
- розстановка літери «Е»;
- підключення додаткових словников;
- оновлення словників;
- перевірка орфографії іноземних мов.
В цілому не критично, виключаючи граматику, але тут вже без колупання коду LibreOffice не обійтися, що ніхто зробити не дасть.
Варто також зазначити, що аналогічний існує плагін для Windows і Linux версій LibreOffice. Якщо ж є необхідність в його комерційному використанні, то ліцензія обійдеться в 490 рублів. Вона доступна на Allsoft.ru.
Роздача слонів
Для мене є критичним перевірка граматики, і саме тому в минулому після установки самої першої версії ОРФО для OS X я відмовився від роботи з Pages на користь TextEdit, а пізніше вже перейшов на Byword. Таким чином, для мене особисто безкоштовний плагін - це не варіант, потрібен повноцінний сервіс, яким і продовжую користуватися донині. От тільки ціна найчастіше для споживачів кусається, особливо, якщо робота з текстами - це не основний вид діяльності.
Що ж, зараз є гарна можливість купити ОРФО 2013 зі знижкою 66%. Тобто загальна сума складе близько 680 рублів. Пропозиція дійсна до 23 квітня включно та доступна за цим посиланням.
Microsoft в калюжі
Наостанок розповім трошки про сумній історії з MS Word 2013. Багато років я користувався старим добрим MS Word 2003 з-за його відмінною системи перевірки правопису. Якийсь час Windows-версія навіть жила на особистому Mac, запускаючись через віртуальну машину. В ті дикі часи я друкував тексти в Pages, потім перевіряв їх в Word, знаходив помилки і виправляв у Pages оригінал. Не гірше перевірка була і в MS Office 2007, а в MS Office 2010/2011 з'явилася підтримка російської мови в OS X версії пакету. Причиною якісної роботи з російськими текстами є використання модулів ОРФО. Так-так Microsoft ліцензувала їх у «Інформатика». Ось тільки з MS Office 2013 якось не склалося.
Редактор безперечно крут, особливо мене особисто буквально пре хитро анімований курсор. Словами це не передати, треба бачити, як він плавно рухається, як блимає. Магія, загалом. Але вперше за 17 років Microsoft випустила свій «Офіс» без модулів ОРФО. Вирішила використовувати власні словники і систему перевірки правопису. Результат виявився плачевним, про що швидко розтрубили великі інформаційні ресурси, включаючи Lenta.ru і CNews. Куций словник з помилками, відсутність реакції на ряд неправильно написаних слів, проблема з дефісом і злитим/роздільним написанням слів, некоректне поділ одного слова на два, невірні підказки, дуже серйозні проблеми з перевіркою граматики.
Щоб зрозуміти масштаб катастрофи для людей, яким важлива ефективна машинна перевірка орфографії, досить поглянути на 27-сторінковий документ з описом тематичних проблем MS Word 2013 (пряме посилання, файл DOC).
Що спонукало Microsoft поміняти шило на палець, я навіть і не знаю. Спроба заощадити, наплювацьке ставлення до російськомовним користувачам, збій у великій бюрократичній машині? Дуже сподіваюся, що Microsoft приведе в порядок власні словники і систему, або повернеться до вирішення «Інформатика», яке розробляється, відточується і модернізується вже протягом не одного десятка років.
Чому мене це хвилює? Тому що MS Office найкрутіший офісний пакет для Windows. Так, зараз я працюю тільки на Mac, так як для мене особисто це банально зручніше і ефективніше, ніж використання Windows. Та й на даний момент краще MacBook може бути тільки новий MacBook. У світі PC поки не бачу для себе альтернативи. Тим не менш, не зарікаюся на майбутнє, і якщо альтернативна платформа стане краще і зручніше рішення Apple, без жалю на неї перейду знову. Ось тільки не хотілося б при цьому зіткнутися з тими ж проблемами, що були з OS X в минулому, коли необхідна система перевірки правопису була відсутня на цій платформі в принципі.