Золотої ери джейлбрейка прийшов кінець
Сьогоднішні смартфони можуть бути такими ж потужними функціональними, як і комп'ютери. Але у них є один великий недолік, і полягає він в не самому великому виборі офіційних додатків. Вся широта вибору утиліт буде обмежена певною кількістю доступних у відповідному магазині програм, перевірених і схвалених понад (читати - творцями цих магазинів). І все одно вибір додатків буде не таким великим, як, скажімо, для ПК. І саме в таких ситуаціях, при недоступності потрібних функцій або програм, користувачі починають замислюватися про джейлбрейке.
У випадку з iOS сторонні додатки обмежуються певною кількістю обраних продуктів в App Store, а в Android ви в принципі за замовчуванням не можете встановити нічого з-за меж Google Play (хоча це обмеження знімається однією галочкою в налаштуваннях). Хочете більшого? Допоможе отримання рут-прав для користувачів Android і джейлбрейк для власників iOS-пристроїв. В результаті перед такими сміливцями відкривається цікавий, хоч і небезпечний світ додатків, які не доступні на офіційних програмних майданчиках Apple і Google.
Однак приходить час, коли простий обиватель перестає мати потребу в злому файлової системи з метою отримання повного доступу до неї. Адже операційна система його мобільного пристрою стає все більш функціональною і досконалою, користувачі за замовчуванням отримують доступ до більш широкого набору можливостей. У такому контексті джейлбрейк може знадобитися тільки найвибагливішим споживачам, та ще розробникам. Іншим більше не потрібно зламувати iPhone, щоб якось урізноманітнити досвід використання їх гаджетів.
Смартфони все частіше страждають від шкідливих програмКористувачі, що зважуються на джейлбрейк, повинні розуміти, що роблять свої смартфони уразливими перед проблемами, з якими їм буде важко впоратися без сторонньої допомоги. За даними компанії Sophos, яка працює в сфері інформаційної безпеки, збільшення числа шкідливих програм для смартфонів відбувається за тією ж схемою, що і у випадку з появою і поширенням вірусів і хакерських програм для настільних платформ. Різниця лише в тому, що зараз в мобільній сфері це відбувається набагато швидше. Всього за 18 місяців з'явилося більше шкідливих програм для смартфонів, ніж для комп'ютерів за 15 років.
Різних вірусів для мобільних пристроїв безліч. Це можуть бути SMS-трояни, що розсилають текстові повідомлення без відома користувачів. Серед них є і спеціальні хакерські програми для iOS, призначені для обчислення Apple ID пристроїв і програми для Android, що користуються рут-доступом для установки в смартфонах шкідливого коду. Якщо користувач вже вирішується залишити захищений простір, де Apple і Google гарантують безпеку його гаджету і особистим даними, він стає вразливим перед набагато більшим числом атак. (Хоча і в офіційних магазинах додатків також можна натрапити на утиліти з шкідливим кодом.)
Набагато частіше, ніж ми думаємо, зловмисники намагаються проникнути в наші системи і знайти в них уразливості. З роками ситуація ускладнюється. Адже платформи стають все більш просунутими, а самі хакери набираються досвіду. Перед ними відкривається маса можливостей. А там, де є такі можливості, погані хлопці намагаються не упустити свій шанс.
Сатнам Наранг, менеджер оперативної групи по забезпеченню безпеки компанії Symantec
У розгорнутому звіті Symantec з питань цифровий безпеки представлені причини того, чому кількість мобільних шкідливих програм неухильно зростає. Справа в тому, що сторонні магазини додатків копіюють принцип роботи Google Play і Apple App Store, де програми встановлюються з допомогою єдиного кліка. Вся різниця в тому, що хакери ховають шкідливий код всередині, здавалося б, нешкідливих додатків, і як тільки недосвідчений користувач встановлює подібне додаток, перед зловмисниками відкривається доступ практично до всіх особистих даних в смартфоні їх жертви. Відповідно, якщо гаджет користувача не зламаний за допомогою джейлбрейка, така людина набагато рідше стикається з хакерськими атаками.
З iPhone, підданим джейлбрейку, віддалено можна зробити все, що завгодно. Офіційні додатки ніяк не змінюються. Але всі інші програми, що були завантажені на пристрій, тепер можуть управлятися ззовні. Вони навіть не запитують дозволу користувача. Людина виявляється беззахисною перед лицем небезпеки.
Честер Вісневський, старший радник з безпеки в Sophos
Злом Android-пристроїв з метою отримання рут-прав - ще більш поширена практика. У країнах на кшталт Росії та Китаю, де офіційних представництв Apple і Google не так багато, на ринках можна знайти чимало Android-гаджетів з вже рутованной прошивкою. В таких смартфонах навіть можуть бути встановлені спочатку сторонні магазини додатків. І саме вони і є справжнім розсадником шкідливих програм для Android. В результаті віруси і шкідливий софт поширюються серед рутованних гаджетів по всьому світу. Злочинці завжди слідують за грошовими знаками, і вони якраз і призводять їх до таких зламаним пристроїв, як стверджує пан Вісневський.
Щоб впоратися з подібними програмними проблемами, Google розпочала співпрацю з різними компаніями в сфері інформаційної безпеки і з розробниками з метою створення відповідних антивірусних програм. Серед них є дуже непогані продукти начебто CM Security. Вони поки що працюють, але, на думку Вісневський, антивірус не здатний захистити користувача від усіх на світі шкідливих програм.
Мобільні ОС зараз більш настроюються і потужні, ніж ранішеВ принципі, сьогодні цілком резонним є питання про те, чи потрібно користувачам отримувати рут-права на Android-вироби чи піддавати джейлбрейку iOS-пристрої. До iOS 8 власникам iPhone доводилося ламати свої смартфони, щоб встановити на них програмну клавіатуру від сторонніх розробників. Раніше на джейлбрейк наважувалися навіть заради ще більш скромних задоволень начебто можливості отримати доступ до швидким перемикачам Wi-Fi, 3G, Bluetooth і т. п. або створювати папки. На сьогоднішній же день iOS обзавелася масою функцій, які раніше були доступні тільки через джейлбрейк, і тепер вона задовольняє запити більшості вимогливих споживачів. Відповідно, причини для злому файлової системи стають все більш специфічними та індивідуальними.
На платформі Android оболонки, що відрізняють інтерфейс ОС в пристроях від різних виробників, стали більш приємними зовні і функціональними, ніж раніше. А адже в недавньому минулому через бажання громадян щось змінити в інтерфейсі, зробити його зручнішим і красивішим, такі оболонки як раз і були найпростішим шляхом для отримання зловмисниками контролю над гаджетами.
Так, LG сильно постаралася, приводячи в порядок свої продукти програмних після невдач з G2. В Samsung розробники виправилися і реалізували в Galaxy S5 більш лаконічний інтерфейс, який вважається кращим з усіх у лінійці Galaxy S. Подейкують, що у Galaxy S6 інтерфейс стане ще зручніше. У свою чергу Motorola і зовсім випускає смартфони з практично базовою версією Android на борту, і лише невелика кількість додатків відрізняє її від оригіналу. Звичайно, в Android ще є чимало програм, які не вийде видалити без отримання рут-прав, але і з їх наявністю якось можна миритися, не піддаючи себе і свій пристрій ризику хакерських атак.
Джейлбрейк помер, хай живе джейлбрейкБезумовно, можливість зламати смартфон з допомогою джейлбрейка або отримати рут-права на управління ОС повинна існувати й надалі. При цьому з кожним наступним оновленням мобільних платформ ризики і небезпеки будуть рости, а плюси злому - втрачати свою вагу і значущість. З іншого боку розробники утиліт для злому, а також альтернативних програм теж не сидять на місці, вони працюють і вдосконалюють свої вміння. Відповідно, майбутній софт, заточений під джейлбрейк iOS 9 і iOS 10, виявиться ще більш просунутим і зможе забезпечити iPhone і iPad якими-небудь воістину унікальними функціями.
Непогано і навіть цікаво використовувати потенціал свого смартфона по максимуму, відкриваючись новим можливостям, недоступним в оригінальній прошивці. Однак далеко не кожен користувач в наші дні, діставши новий гаджет з коробки, тут же почне ламати його. Чи То народ став більше побоюватися хакерських атак, то виробники смартфонів разом з Google і Apple, нарешті, розібралися з тим, що насправді потрібно користувачам. Але тепер на злом і отримання рут-прав вирішуються далеко не всі, лише найзатятіші гаджетомани. І такий крок робиться зовсім не для того, щоб забезпечити себе якимись особливостями в смартфоні, які не потрудилися інтегрувати в прошивку виробники, а, скоріше, для розваги.
Само собою, кожен користувач може сам вирішувати, потрібен йому джейлбрейк чи ні. Але, ступаючи на цю слизьку доріжку і піддаючи свій гаджет ризику хакерських атак, людина повинна розуміти, на що він вирішується, і чим загрожує такий крок. [Gizmodo]
Сам я відмовився від джейлбрейка ще з часів iOS 4, просто набридло вічно колупатися з відновленням своїх даних, втрачати сейви від іграшок та налаштування додатків і інші «танці з бубном». Так, спочатку не вистачало звичних твіков, начебто SBS, але зараз все це Apple додала, а можливість спокійно оновлювати прошивку відразу після її релізу без зайвих витрат часу і втрат особистих даних дорогого коштує. Принаймні, в моєму випадку.
Що стосується Root-доступу в Android-пристроях, то раніше його використовував заради програми Titanium Backup, щоб можна було швидко відновити персональні дані на новому пристрої, установки і т. п. (нормального бекапа на Android досі немає). Але після того як кілька разів ця утиліта не впоралася зі своїми завданнями в силу занадто великої кількості гаджетів на ринку і версій Android, теж забив на цю справу. На OnePlus One з офіційною прошивкою на базі CyanogenMod в принципі не бачу сенсу в Root-доступ - практично всі кращі твіки вже доступні з коробки. Та й китайці зі своїми оболонками начебто MIUI і Flyme далеко зробили крок.
Так що Так, необхідності в Root-доступ і джейлбрейке зараз все менше і менше. А ви, шановні читачі, чи використовуєте джейлбрейк на своїх iOS-пристроях, чи отримуєте Root-права на Android-гаджетах? Якщо так, то заради чого?
Ще цікаве:
- На Android з'явиться аналог Cydia Store
Розробникам, чиї програми були відхилені цензорами App Store, є куди... - 700 000 додатків. Google Play наздогнав App Store
Android не зупинити патентними позовами: «термоядерна війна» по Стіву Джобсу... - Apple вперше пішла проти Android
Apple виступає в суді проти багатьох, і багато виступають проти...