Сенсорні дисплеї підвищують активність мозку
Ось уже кілька років будь-яка розмова про те, що діти люблять користуватися планшетами та смартфонами закінчується тим, що звучить фраза «вони тупіють від них». І, варто сказати, що ця думка, навіть без особливого підтвердження, засіла в головах мільйонів обивателів, які повторюють її як аксіому.
Але є любов дітей і підлітків до планшетів, над якими вони можуть годинами зависати (як, власне, і дорослі) підставою вважати «тупеющем покоління»?
Розібратися з цим вирішили фахівці з нейропсихології і нейробіології. Їх висновки абсолютно протилежні обивательським пересудам.
В кінці минулого року в медичному журналі Current Biology була опублікована стаття, в якій говорилося, що шкідливість сенсорних екранів, якими забезпечені практично всі останні покоління мобільних девайсів, не мають нічого спільного з уявленням більшості батьків. Як раз таки зовсім навпаки.
Отримані результати наших колег свідчать про те, що часте використання сенсорних пристроїв допоможе вченим вивчити пластичність мозку, побудовану на нейтронних з'єднаннях, які підлаштовуються під зміни організму і всієї навколишнього середовища.
- Ігор Грін, нейропсихолог
Дослідження, проведені на базі кількох американських клінік та інститутів, показали, що використання екрану сенсорних девайсів змінює мозковий центр сприйняття. Іншими словами, ми обманюємо свій мозок, змушуючи його думати, що натискаємо на кнопку, коли просто торкаємося екрану смартфона або планшета.
Наше тіло вкрите нервовими закінченнями - це поверхнева чутливість, яка сприймається через рецептори шкіри і слизових оболонок. Вона знаходить своє відображення в соматосенсорной корі головного мозку. Саме в ній приймаються сигнали від сенсорних рецепторів, трансформуючись в умовні команди до дії або реакції. Так, наприклад, якщо ви торкаєтеся чогось пальцем або прикушує мову, то відповідні ділянки мозку, які відповідають за них, будуть отримувати свої «дзвіночки».
Смарфтоны допомагають зрозуміти, як нормальне життя формує і змінює мозок звичайних людей, які користуються портативними пристроями у побуті, у безперервному процесі.
- Арко Гош, нейробіолог університету в Цюріху
Але всі ці області можуть адаптуватися до інших умов, наприклад, коли одна з частин тіла паралізована, ампутована або, навпаки, надто чутлива. Тоді змінюються і сигнали, і реакція на них. Хорошим прикладом у цьому випадку можуть бути хірурги. У них пальці проявляють найбільшу активність у роботі, стаючи максимально чутливими.
Кінчики пальців виявляють активність день у день, маніпулюючи мозком, обманюючи його. Наприклад, на екрані намальована клавіша, яку потрібно натиснути. Ви тапа по ній, легким дотиком, а вона прогинається, імітуючи справжній вигин, як ніби ви притиснули її з силою. Що бачать очі, яку команду отримує мозок? Звичайно, що саме ви зробили це. Йде сигнал «натиснуто», хоча насправді руки цього не робили і тактильне відчуття зовсім інше.
- Інна Серванс, нейропсихолог
Вчені, перейнявшись цією проблемою, провели серйозне дослідження, вивчивши людей, часто користуються сенсорними пристроями, зокрема, смартфонами. Вони використовували электроэнцефалографию для вимірювання електричної активності мозку у відповідь на дотики пальців.
Результати показали, що люди, які в процесі дослідження використовували сенсорні смартфони, володіли більшою мозковою активністю, що викликається дотиком кінчиків пальців до пристроїв, ніж ті, хто використовував звичайні кнопкові телефони.
Дослідники також відзначили, що мочка великого пальця викликає найяскравішу фазу роботи мозку.
Діти, що користуються сенсорними смартфонами з самого дитинства, починають раніше говорити і розвиваються зовсім в іншому ключі. Так, фізичний розвиток у них може і відставати від однолітків, за умови, що вони проводять за екранами більше часу, ніж на ігровому майданчику, але їх мозок об'єктивно розвиток.
Я не хочу зараз говорити про единоверное твердження, але воно має місце. Цьому свідчать висновки, зроблені нашими колегами. Вони проробили колосальну роботу, перевіривши людей різних віків і розумових здібностей. При інших рівних умовах ті, хто розвиває мозок, користуючись сенсорними девайсами, мають найвищу мозкову активність. І це факт.
Іншими словами, мозок може бути в хорошій формі за рахунок частого користування сенсорними гаджетами.
- Григорій Чкадуа, ДМН
Проте не все так однозначно. Деякі вітчизняні медики вважають це втручанням у мозок людини, і подібні зміни називають необоротними. За їх словами, це не просте вдосконалення, а деформація мозку, що призводить до збільшення соматосенсорной кори, тієї самої області в центрі головного мозку, яка контролює рухи пальців рук.
Таким чином, це може мати і зворотний ефект, коли мозок перестане реагувати на зовнішні чинники без дотику пальців до предмета. Однак останнє припущення ще не доведено і є гіпотезою. Поки позитивна сторона переважує все: підвищена чутливість і швидка нейронна мережа між мочками пальців і мозком.
За матеріалами Current Biology
Ще цікаве:
- Кен Сігал про сварку Айва з Джобсом і про першому назві iPhone
У коментарях до перекладу статті Кена Сігала було висловлено цікаве... - Досвід покупки iPhone на старті продажів. Пара рад бувалого
Хто з справжніх фанатів Apple не мріяв відзначити старт продажів... - Еволюція відеоігор. Інфографіка
Практично кожен сучасний девайс має на увазі під собою елемент розваги і...