Menu

Брудний секрет Apple, або як розробка рідкоземельних елементів шкодить екології і підпорядковує собі виробництво iPhone


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

Акції Apple злетіли в ціні до небувалих висот: $120 - це вам не жарти. Ринкова капіталізація склала, за останніми звітами компанії, $700 млрд. Що ж може піти не так в цьому ідеальному для Apple світі? Інвестиційний аналітичний портал Seeking Alpha в особі автора Бена Крамера-Міллера провів власне дослідження у зв'язку з цим питанням. Є думка, що компанія з Купертино в майбутньому може виявитися вкрай вразливою перед конкурентами, що виробляють більш дешеві смартфони, комп'ютери і планшети. До того ж, з тим, що чимала частка ринку Apple припадає на зарубіжні країни, продажу там можуть скоротитися, якщо курс долара до їх валюті раптом почне зростати.

В інвестиційній сфері бики, тобто, ті, хто грає на біржі на підвищення курсу, відмітають такі прогнози як необґрунтовані. І вони, на думку Крамера-Міллера, в чомусь мають рацію. Адже будь-яка компанія на ринку стикається з конкуренцією. Причому, у Apple, як ні в кого іншого, завжди чудово виходить справлятися з конкурентами. І не так вже страшно те, що вона ризикує заробляти менше, якщо цінність долара зросте. До того ж втрати можуть бути з лишком компенсовані зростанням продажів.

Однак у будь-якому випадку, власникам акцій Apple варто бути напоготові. Ця компанія - не самий безпечний об'єкт інвестування. Сам автор вивчає інвестування в цінні метали, і не так давно він дізнався про раніше невідомий чинник ризику для виробника iPhone. Самі смартфони, виявляється, виробляються з використанням невеликої кількості, але широкого спектру різних рідкісноземельних елементів (РЗЕ). Серед них - ітрій, лантан, церій, празеодім, неодим, гадоліній, європій, тербий і диспрозій.


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

Посилаючись на публікацію на цю тему на порталі CNET, Бен Крамер-Міллер повідомляє, що в США є тільки одна компанія, яка займається постачанням таких рідкоземельних елементів, Molycorp. І цьому постачальнику дуже вигідні зростаючі продажі iPhone. Генеральний директор Molycorp Марк Сміт навіть заявляє: «Ваш iPhone просто не буде працювати без рідкоземельних елементів у складі його комплектуючих». Хоча, перевіривши всі дані власноруч, Крамер-Міллер з'ясував, що поставляються Molycorp РЗЕ в iPhone використовуються лише два металу у великих обсягах - церій і лантан. Ще два елемента застосовуються у виробництві в меншому обсязі, це неодим і празеодім. Інші згадані тут добуваються тільки в Китаї, з дуже рідкісними винятками.

Ризик в даному контексті полягає ось у чому. Компанія Apple просто не зможе виконувати свої iPhone, якщо з якоїсь причини Китай заборонить експорт видобуваються на його території РЗЕ. Адже інші постачальники навряд чи зможуть задовольнити запити і потреби Apple в потрібних елементах.

Більш того, «зелений» імідж Apple з цієї точки зору знаходиться під великою загрозою. Адже серед споживачів її продукції чимало захисників екології, і всі вони можуть дуже скоро дізнатися, якої шкоди навколишньому середовищу завдає видобуток в Китаї необхідних РЗЕ для виробництва їх улюблених смартфонів і інших продуктів Apple.

Мета Бена Крамера-Міллера - показати в своєму дослідженні, що РЗЕ, особливо ті, що видобуваються в Китаї, дійсно важливі для виробництва iPhone. Спроба заміщення їх може виявитися збитковою ініціативою, на реалізацію якої потрібно дуже багато часу. А в найгіршому випадку вона просто виявиться неможливою, якщо враховувати унікальні особливості цих металів. Китай контролює експорт цих РЗЕ, і останнім часом активно намагається обмежити їх вивезення в країни, де розташовуються партнери Apple по виробництву компонентів. Організація роботи шахт з видобутку цих металів у Китаї ніяк не контролюється, що несе шкоди навколишньому середовищу і, отже, «зеленого» іміджу Apple. Але у всіх цих проблем, виявляється, є просте рішення, яке напевно по кишені Apple, і реалізувати його можна всього за кілька років без особливого збитку для компанії та її інвесторів. Про це - нижче.

Що робить РЗЕ такими необхідними для Apple?


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

Виявляється, всі перераховані вище метали можна знайти ледь не в кожній деталі iPhone.

  • Кольоровий дисплей. Ітрій, лантан, празеодім, європій, гадоліній, тербий і диспрозій незамінні у виробництві кольорового дисплея. Приміром, аналогів немає у тербія (зелене люминесцирующее речовина) і у європію (червоне люминесцирующее речовина).

  • Шліфоване скло. Всім iPhone необхідно шліфоване скло. Але потрібні для цього метали, лантан, церій і празеодім, поставляються Molycorp і Lynas Corp (Австралія), так що в даному контексті питання із забезпеченням шліфованого скла не розглядається.

  • Електронні схеми iPhone. Лантан, празеодім, неодим, гадоліній і диспрозій потрібні саме для їх виробництва. Так, в схемах використовуються магніти зі сплаву неодиму, заліза і бору з дуже невеликим змістом диспрозія та іноді тербія. Такий склад забезпечує магнітів коерцитивну силу. Діспрозій потрібен магніту для збереження його магнітних властивостей при високих температурах і для забезпечення стабільності в роботі при повторюваних циклах нагрівання і охолодження. Такі магніти не є обов'язковим компонентом в смартфонах Apple, але без них iPhone був би більш громіздким і менш продуктивним.

  • Динаміки. Комбінація РЗЕ в комплектуючих динаміків подібна: празеодім, неодим, гадоліній, тербий і диспрозій, за винятком лантану. В даному випадку використовуються вже згадані магніти зі сплаву неодиму, заліза і бору. Сплав дозволяє зробити такий магніт компактним розміром, а діспрозій і тербий допоможуть йому працювати при високих температурах.

  • Механізм вібрації. Тут абсолютно та ж історія з неодимом, тербием і диспрозием, які задіяні в мініатюрних магнітах.

Таким чином, ми можемо бачити, що у iPhone є п'ять компонентів, яким необхідні РЗЕ в тій або іншій формі і комбінації. Причому, у чотирьох з п'яти цих прикладів застосовується хоча б один метал, який видобувають тільки в Китаї.

Само собою, не будь у Apple можливості застосовувати у виробництві iPhone певних РЗЕ, смартфон, звичайно, виходив би і без використання їх у тих чи інших компонентах. Але його продуктивність і якість роботи істотно відрізнялися від сьогоднішніх, і це не припало б до душі користувачам. Ось що представляв би собою iPhone без необхідних металів у складі його деталей.

  • Європій. Без європію iPhone не міг би якісно відображати червоний колір. Звичайно, в світі є проблема і гірше, але для Apple завжди були важливі якість і естетична складова її продуктів. Відповідно, подібна ситуація була б неприйнятною для виробника.

  • Неодим. Цей метал здобувається не в Китаї, але Піднебесна залишається його головним постачальником. Неодим використовується в магнітах. Їх можна було б замінити магнітами зі сплаву самарія і кобальту, але ці магніти більше за розміром, менш продуктивні і не працюють при високих температурах, як магніти зі сплаву неодиму, заліза і бору, і особливо, якщо у складі останніх ще є діспрозій або тербий. Іншими словами, без неодиму iPhone був би більш громіздким і менш продуктивним.

  • Диспрозій. Цей елемент необхідний для стабілізації коерцитивної сили в магнітах з сплаву неодиму, заліза і бору. І хоча діспрозій використовується тут у дуже малих пропорціях (до 3%), відсутність потребує використання iPhone в умовах більш стабільних, невисоких температур. Нарешті, без диспрозій швидкість обробки даних і продуктивність смартфона скоротяться.

  • Тербий. Цей метал відповідає за правильне відтворення зеленого кольору, а також застосовується у вигляді додаткового елемента в магнітах з сплаву неодиму, заліза і бору. Його також потрібно вкрай мало (до 0,5%), однак і цієї кількості речовини достатньо для збільшення коерцитивної сили і потужності магніту.

Так можна виробляти iPhone без використання описаних тут РЗЕ? Безсумнівно, можна. Однак без потрібних металів у складі його компонентів смартфон від Apple не зможе коректно відображати базові кольори, буде більш важким і повільним.

Як щодо заміни?

В даному контексті хочеться підняти наступного питання. Компанія Apple має в своєму арсеналі не тільки унікальні розробки та революційні ідеї, але й чимало прогресивних умів в команді. Та й у фінансовому плані її не можна назвати потребує, на розробки і дослідження в Apple не скупляться. Так чому ж виробник iPhone досі не придумав, чим йому замінити такі рідкісні метали?

Виявляється, питання заміни вже давно і детально вивчається. Теоретично, заміну можна знайти практично будь-якого металу. Але ось відповідність якостей і особливостей далеко не завжди виявляється потрібним. У підсумку доводиться чимось жертвувати: збільшувати витрати або розмір самого продукту, або ж відмовлятися від частки його продуктивності та функціональності.

Письменник Тобто Гридэл у своїй книзі «On the Basis of Materials Modern Society» як раз обговорює це питання. На його думку, замінити РЗЕ, які використовуються в iPhone, без зниження ефективності його роботи, не вдасться нічим. В першу чергу мова йде про диспрозии і європи. Дана таблиця відображає висновки автора. Згідно їй, можливість заміни обговорюваних тут елементів аналогами практично дорівнює нулю за умови, що в разі заміни бажано зберегти всі якості замінних металів і не погіршити продуктивність створюваного з їх допомогою продукту. За виробленою дослідником шкалою можна відстежити коефіцієнт замінності кожного металу в таблиці, при цьому «0» означає можливість повної заміни без втрати важливих характеристик, а «100» - відсутність такої можливості.


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

Ці дані дослідник виявив, спілкуючись з експертами в індустрії рідкоземельних елементів і збираючи списки найбільш частих випадків застосування кожного обговорюваного металу. Само собою, навіть цей підхід не гарантує нам повної картини, але містер Гридэл постарався описати 80% випадків використання кожного металу, серед яких - застосування у виробництві люмінофорів і постійних магнітів. Хочу звернути увагу на те, що в таблиці Гридэла діспрозій і європій отримали оцінку «100» одиниць, що означає практично повну відсутність можливості їх заміни в виробництві на якісь аналоги.

Важливо розуміти, що заміну тих чи інших елементів можна знайти в їх же групі металів. Тобто, якщо нам потрібна заміна для того чи іншого РЗЕ, то її варто пошукати серед інших РЗЕ. Адже у всіх цих елементів є схожі якості на атомному рівні. Отже, кращою заміною для, скажімо, диспрозію, буде метал, схожий на діспрозій, або розташований поруч з ним в періодичній системі елементів. Це може бути тербий або гольмий. На останній, до речі, взагалі немає попиту. Як і диспрозій, ці метали знаходяться в групі ризику, коли йдеться про постачання, адже Китай може в будь-який момент обмежити або навіть заборонити їх експорт.

В даній ситуації просто немає іншого виходу окрім інновацій в плані технологій. Адже немає нічого неможливого. Приміром, раніше магніти зі сплаву неодиму, заліза і бору вироблялися американською компанією General Motors. Таким способом компенсувалася нестача кобальту: виробникам потрібно було чимось замінити магніти зі сплаву кобальту і самарія. З іншого боку, на розробку і впровадження інновацій потрібен час. А ризик обмежень на експорт того чи іншого металу може викликати гострий дефіцит, що і викликає занепокоєння в контексті розвитку і виробництва Apple.

Китай контролює виробництво РЗЕ

Ні для кого не секрет, що ринок РЗЕ знаходиться в руках Китаю. Але без детального аналізу і розуміння проблеми складно усвідомити її глибину і її можливі наслідки.

Сьогоднішнє домінування на ринку Піднебесної РЗЕ - не випадковість і не справа одного року. Китай прийшов до свого поточного положення в цій сфері за довгі десятиліття. В країні зараз дуже добре розвинена не тільки власне видобуток цих рідкісних металів. Всі ці роки китайські вчені вели дослідження в даній області, і інтелектуальне спадщина в ній також величезна.

На відміну від Китаю на Заході видобуток і вивчення РЗЕ в принципі не розвинені. Так, Дослідний інститут рідкоземельних металів у Баотоу, Китай, працює з 1963 року. У США таких інститутів не існує взагалі. І лише зараз американські директивні органи починають розуміти, наскільки насправді важлива ця індустрія, і наскільки глибокі знання китайців в ній. Однак весь інтелектуальний інтерес до сфери РЗЕ на Заході полягає поки що не прийнято законодавчого курсу. Про наукових дослідженнях або промислової розробки РЗЕ там взагалі не йдеться. Та навіть якщо окремі дослідники починають вивчати це питання, вони не копають досить глибоко.

Так, у вже згаданій тут публікації на сайті Cnet, яку вивчив Бен Крамер-Міллер, проблема розглядається дуже поверхнево. Наприклад, у ній йдеться про те, в яких масштабах Китай видобуває РЗЕ в порівнянні з іншим світом. Проте автор цієї статті не потрудився згадати, які Піднебесна розробила технології переробки видобутих копалин. Варто знати, що Китай не тільки видобуває понад 90% всіх РЗЕ в світі, і майже 100% таких особливо рідкісних металів начебто диспрозія та тербія. Китайці придумали ефективну технологію отримання цих металів у чистому вигляді з видобутої руди. Процес очищення, придуманий в Китаї, настільки просунутий, що ні одна країна в світі не здатна повторити його. Для прикладу: на 2010 рік китайці могли очищати РЗЕ до показника в 99,9999%, в той час як японці могли похвалитися коефіцієнтом очищення в 99,99%. Це також важливо для Apple, яка використовує лише самі чисті метали в своїх продуктах.

Далі: високоочищений лантан (99,999%) компанія з Купертіно застосовує у формулі виробництва оптичних лінз для iPhone. Ті крихітні лінзи, що інтегруються в iPhone і інші продукти Apple, в загальній складності вимагають великої кількості чистого лантану. І хоча добувати лантан можна і в Маунтін Пас в Каліфорнії, очищати його все одно доведеться тільки в Китаї.


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

Тобто, той факт, що за межами Китаю можна добувати РЗЕ, ще не означає, що ці видобутку зможуть замінити експортовані з Піднебесної метали, або що це - оптимальне рішення для проблеми з заміною їх у виробництві. В Apple також немає можливості запастися великою кількістю РЗЕ або доручити це своїм постачальникам компонентів, щоб використовувати готовий матеріал по необхідності.

Домінування Китаю на ринку важких рідкоземельних елементів

Як вже говорилося вище, Китай дійсно виробляє близько 90% всіх РЗЕ в світі. Варто мати на увазі, що РЗЕ діляться на дві групи - на легкі і важкі рідкоземельні елементи. Велика частина тих РЗЕ, що виробляють американська фірма Molycorp і австралійська фірма Lynas - це легкі РЗЕ. Виходить, що домінування Китаю на ринку важких РЗЕ ще більш значуща, ніж у сфері легких РЗЕ. Доказом тому - схема з меморандуму Європейської Комісії, опублікованого в травні 2014 року. Ознайомившись з нею, можна побачити, що Китаю належить 87% ринку легких РЗЕ і 99% ринку важких РЗЕ.


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

Тобто, домінування Китаю в сфері важких РЗЕ не порівняти з виробництвом будь-якого іншого металу. Навіть незважаючи на успіхи Штатів у видобутку і виробництві берилію (90% ринку) і Бразилії - у розробці ніобію (92% ринку).

При цьому важливо знати ось що.

  • Китай може домінувати у виробництві РЗЕ на світовій арені. Але на його територіях розташовується лише 38% всіх світових покладів цих металів (з яких 21% - у Монголії). І хоча Бен Крамер-Міллер не наводить конкретних даних, він заявляє, що в інших країнах, в тому числі і в США, немає недоліку в покладах важких РЗЕ.

  • Китай експортує самі РЗЕ і готові вироби з них, наприклад, ті ж магніти зі сплаву неодиму, заліза і бору.


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

На даній ілюстрації можна побачити процентний розподіл покладів РЗЕ по всьому світу. На 2013 рік їх було приблизно 147 млн тонн.

Але навіть при цих умовах проблему з розробкою РЗЕ поза Китаю вирішити не так-то просто.

Китайські запаси РЗЕ та майбутні поставки

Навіть з урахуванням того, що за межами Китаю є чимало покладів РЗЕ, проекти по їх видобутку ще дуже далекі від реалізації. І немає ніякої гарантії, що вони почнуть працювати найближчим часом. Бен Крамер-Міллер наводить короткий огляд відповідних компаній.

  • Австралійської компанії Northern Minerals потрібно близько $314 млн стартового капіталу, щоб запустити свій проект Browns Range Project. При цьому виробник має на увазі, що ціна на окис диспрозію, його основний продукт, складе $724 за 1 кг, в той час як поточна ціна цього матеріалу зараз дорівнює $400 за 1 кг.

  • Канадська фірма Great Western Minerals зараз опинилася на межі банкрутства, навіть незважаючи на те, що у неї в роботі знаходиться найбільший і самий просунутий проект по розробці диспрозій межами Китаю, Steenkampskraal. Якщо компанії вдасться уникнути банкрутства, то здобиччю диспрозій вона, швидше за все, займеться найпершою.

  • Канадська фірма Tasman Metals не так давно опублікувала передпроектну економічну оцінку видобутку РЗЕ в рамках проекту Norra Karr Project. Згідно з її результатами для запуску проекту їй потрібно $370 млн. Більше того, керівництво цієї організації передбачає продавати окис диспрозій за ціною в $575 за 1 кг, що також значно вище поточної ринкової ціни на цей елемент.

  • В США працює Rare Element Resources, ця компанія займається в основному виробництвом легких РЗЕ. В її планах продавати окис європію за ціною в $948 за 1 кг, а окис диспрозій - по $655 за 1 кг, що значно більше, ніж сьогоднішня ринкова ціна на ці метали.

  • Дві інші перспективні фірми - це Ucore з Канади і Texas Rare Earth Resources (США) - ще тільки повинні опублікувати результати своїх передпроектних економічних досліджень.

У поточних ринкових умовах буде вкрай дивно, якщо хоч одна із згаданих організацій тут почне свою роботу з виробництва РЗЕ до 2018 року. Так вважає Бен Крамер-Міллер. Тобто, в найближчі роки китайці так і залишаться домінуючим виробником важких РЗЕ на світовому ринку.

Китай експортує велику кількість РЗЕ

Більше того, Китай також експортує і готові продукти, вироблені з РЗЕ. Однак нещодавня постанова Організації з міжнародної торгівлі ООН (СОТ) змусило багатьох повірити в те, що Китай більше не встановлює експортні квоти на вивезення РЗЕ. Ось що про це написало видання Bloomberg у січні поточного року:

Рідкоземельні елементи були виключені зі списку продуктів, які експортуються згідно з квотами. Нові правила працюють з початку цього року, як повідомило 31 грудня Міністерство торгівлі. Для одержання ліцензій на експорт компанії тепер мають тільки пред'являти торгові контракти. Цей крок послідував за відмовою СОТ у відповідь на апеляцію Китаю щодо попереднього рішення.

Але не варто думати, що СОТ перемогла Китай, змусивши керівництво країни відмовитися від регулювання експорту РЗЕ. Щоб зрозуміти ситуацію, потрібно вникнути в те, як експортні квоти впливають торговельну політику Китаю. В результаті постанови СОТ експорт РЗЕ з Китаю скоротився майже на 50% в річному обчисленні.

Експерт у сфері РЗЕ Гарет Хатч робить акцент на важливості експортних квот для спільної торговельної політики Китаю, яка орієнтована на утримання контролю над індустрією РЗЕ. Інші рідкісні метали, не тільки РЗЕ, продаються з більш високим експортним митом, і це також відображає мотиви Китаю.

Крім того, останнє рішення СОТ з приводу скасування експортних квот на РЗЕ може видатися сторонньому спостерігачеві кроком до формування більш податливою політики Китаю в даній сфері. Однак ситуація з попитом на ці метали і пропозицією говорить про інше. Як можна зрозуміти з таблиці, наведеної нижче, китайцям зараз вигідно експортувати видобуваються на їх території метали. Адже поки що пропозиція перевищує попит.


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

У графіку вище блакитним кольором позначені обсяги поставок РЗЕ з Китаю, блідо-жовтим - обсяги поставок іншими країнами світу.
Червона лінія відображає попит на РЗЕ в самому Китаї, а зелена - попит по всьому світу.

На думку Бена Крамера-Міллера, цей графік, однак, не відображає реального становища в індустрії. Хоча склала її компанія Kingsnorth досить авторитетною в цій області. Автор впевнений, що значна частина китайських поставок припадає на церій і лантан, тобто, ринки продажу цих металів перенасичені (більшість інших країн, крім Китаю, також постачають на ринок саме ці метали).

Щоб підтвердити свою думку, Бен Крамер-Міллер пропонує розглянути історію з постачанням і попитом на найпопулярніший з інвесторської точки зору метал - диспрозій. Він, до того ж, є необхідним інгредієнтом у виробництві багатьох компонентів для iPhone. Дослідження, проведені Лайзою Алонзо і іншими в 2012 році, припускають, що в перспективі масштаби застосування диспрозій сильно перевершать обсяги використання інших РЗЕ.


Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

Так, протягом наступних 20 років попит на діспрозій буде зростати в 4 рази швидше, ніж на інші метали. Китайці дізналися про це і встановили експортний тариф на продаж диспрозій в сумі 25%.

Нарешті, варто відзначити, що останнім часом у цій сфері не спостерігалося нестачі в поставках. Так що у китайців поки не було причин противитися постановами СОТ. Але у своїх коментарях генеральний директор Ucore Джим Маккензі повідомив, що деякі споживачі накопичили в себе запаси РЗЕ в кінці 2010 - початку 2011 року, коли пішли чутки про ймовірність скорочення китайцями експорту рідкоземельних елементів. На його думку, це призвело до зростання цін на РЗЕ. Також, на думку Маккензі, один з факторів стримування цін на РЗЕ, незважаючи на зростання попиту - це якраз використання компаніями-споживачами заздалегідь закуплених ними запасів металів, адже така політика призвела до спаду купівельної активності на цьому ринку. Але дана ситуація вичерпає себе вже до кінця поточного року.

Ймовірність того, попит все ж перевищить пропозицію, може змусити Китай змінити політику в торгівлі РЗЕ, особливо на ринку, який знаходиться під його контролем (зокрема, це ринок з продажу диспрозію, 99,4% якого належить Піднебесної).

У подібній ситуації постачальники комплектуючих для Apple за межами Китаю можуть опинитися в складній ситуації. Вони ризикують втратити можливість виробляти потрібні компоненти з застосуванням відповідних РЗЕ, таких як діспрозій, тербий і європу. Нижче пропонується список постачальників Apple з інших країн, які базуються за межами Китаю і виробляють компоненти з застосуванням обговорюваних металів.

  • AKM Semiconductor Inc. Ця японська компанія виробляє датчики електросхем, магніти, компаси і світлодіоди. У всіх перелічених продуктах використовуються постійні магніти. У світлодіодах застосовуються люмінофори, у складі яких є ітрій, європій і тербий. У AKM Semiconductor є завод в Тайвані.

  • Analog Devices, американський виробник інтегральних мікросхем, в яких використовуються діспрозій і тербий.

  • Сінгапурська фірма Avago Technologies випускає 3D датчики дотику, у складі яких є магніти. Цій компанії належить чимало патентів на розробки начебто резонатора об'ємних акустичних хвиль та інших продуктів, які містять у своєму складі РЗЕ.

  • Interflex Co., виробник друкованих плат, в яких, швидше за все, інтегруються постійні магніти з вмістом диспрозія та тербія.

  • Американська організація Linear Technology випускає електросхеми, у складі яких є діспрозій, тербий і неодим.

  • Maxim Integrated Products (США) поставляє інтегральні схеми, вироблені із застосуванням диспрозія та тербія.

  • Skyworks Solutions (США) створює провідники для мобільних пристроїв. До їх складу входять постійні магніти з диспрозием і тербием.

  • Це далеко неповний список постачальників Apple. І у світлі наведених вище причин може здатися, що саме їх бізнес опиниться під загрозою, виріши уряд Китаю припинити експорт РЗЕ. Але ця ситуація більш багатогранна і складна, адже при такому розкладі ризики є і для Apple. Уявіть: для виробництва одного єдиного iPhone компанії з Купертіно потрібні компоненти від багатьох її партнерів-постачальників. Якщо хоч хтось із цих постачальників не зможе придбати потрібні йому метали для виробництва того чи іншого компоненту і не поставить це єдиний компонент для iPhone, смартфон просто не вийде в продаж. А на тлі того, що дві третини всіх прибутків Apple отримує від продажу iPhone, можна лише уявити, якої шкоди подібна ситуація завдасть і самому виробнику, і його акціонерам. Проблему можна буде розв'язати, наприклад, передавши виробництво потрібного компонента який-небудь китайської компанії або перенісши бізнес одного з постачальників у Китай. Але на це підуть місяці, протягом яких виробництво iPhone просто буде паралізовано, і справа навіть не в сумах грошей, які Apple буде готова заплатити, щоб вирішити питання якнайшвидше.

    Брудний секрет Apple: розробка РЗЕ в Китаї сильно шкодить екології

    Думаю, це очевидно, що без китайських РЗЕ виробництво iPhone просто неможливо. Причому, ризик того, що Apple коли-небудь втратить можливість купувати потрібні рідкісні метали в Китаї, цілком реальний. Однак у цьому контексті існує ще одна величезна проблема, яку не можна обійти увагою. Це вплив видобутку РЗЕ в Китаї на екологію.

    Сама Apple дуже пишається своєю політикою в області охорони навколишнього середовища. Ті користувачі, яких хвилює питання про екологічні наслідки роботи компанії, можуть знайти заспокоєння на сайті Apple, присвяченому її екологічної культури. Там говориться, що виробник iPhone «...невтомно працює над скороченням свого впливу на зміни клімату, шукає способи застосування екологічних матеріалів і прагне до збереження ресурсів, які всім нам треба берегти». Наступна ілюстрація була створена компанією в доказ того, що з кожним новим поколінням комп'ютери Mac споживають усе менше електроенергії в сплячому режимі.

    
Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

    Ця картинка дійсно може змусити нас повірити, що розробки Apple протягом довгих років, нарешті, привели до того, що сама компанія і її споживачі значно скоротили обсяги викидів вуглецю при створенні та використанні продукції Apple.

    Тим не менше, ніхто не сурмить на кожному розі, що для реалізації цієї великої мети виробник iPhone збільшив масштаби застосування РЗЕ в своїх продуктах. Саме за рахунок цього забезпечується зростання ефективності та продуктивності роботи гаджетів при зменшенні їх розмірів. Однак ціна такої оптимізації криється у величезній шкоду, яку завдає китайська індустрія виробництва РЗЕ навколишньому середовищі.

    Ті, хто цікавиться роботою китайської індустрії РЗЕ, можуть ознайомитися з працею Сінді Херст «Китайська індустрія РЗЕ: чому може навчитися Захід?» (2010). У цій книзі є коротка глава, присвячена серйозних проблем з екологією, що виникають у даному контексті. У ній автор наводить витяг із статті, опублікованої Китайським спільнотою рідкоземельних металів.

    При виробництві кожної тонни рідкоземельних металів у вигляді відходів залишаються 8,5 кг фтору і 13 кг пилу. А використання техніки видалення фтору при високих температурах із застосуванням сірчаної кислоти в обробці РЗЕ породжує 9600-12000 кубічних метрів відпрацьованого газу, в якому міститься пил, фтороводородная кислота, діоксид сірки, сірчана кислота, а також близько 75 кубометрів кислотних рідких відходів і приблизно тонна радіоактивних відходів.
    Сінді Херст

    Пані Херст прийшла до наступних висновків. По-перше, виробництво РЗЕ забруднює стічні води настільки, що це завдає шкоди сільському господарству і простим людям в їх повсякденному житті. По-друге, видобуток однієї тонни РЗЕ в результаті призводить до виробництва і 2 тис. тонн відвалу (шахтних відходів). По-третє, радіоактивний торій скидається в Жовту Річку, з якої набирають воду для пиття приблизно 150 млн осіб.

    
Грязный секрет Apple, или как разработка редкоземельных элементов вредит экологии и подчиняет себе производство iPhone

    Як до цієї проблеми ставляться самі китайці? Виявляється, що для її рішення не робиться майже нічого. Китайські компанії, на відміну від західних, не відповідають за смерть своїх працівників з причини екологічної небезпеки. Так що у них немає мотивації для дбайливого відношення до екології або для забезпечення безпечних умов праці для працівників (наприклад, запобігання розвитку в них пневмоконіозу, або запилення легенів). Іноді китайських виробників все ж спонукають забезпечувати безпечні умови роботи і берегти екологію. Але оскільки землі, на яких функціонують виробництва, знаходяться в державному володінні і здаються в оренду, страх конфіскації призводить до зовсім іншої позиції. Компанії прагнуть вичавити з землі максимум продукту (і, відповідно, прибутків) за найкоротші терміни. Звичайно, в таких умовах мало хто дбає про довкілля.

    Так що нашим очам постає набагато більш сумна картина, ніж та, що малює Apple для своїх інвесторів і споживачів. У цьому контексті політика компанії з Купертіно полягає в розхожою фразою «Я цього не бачу, значить, цього немає».

    Що може зробити Apple?

    Найпростіше рішення для Apple по обидва проблем ризику припинення поставок РЗЕ і збитку, що наноситься екології здобиччю РЗЕ в Китаї, - полягає в підтримці індустрії розробки РЗЕ в Північній Америці. Як вже говорилося вище, тут є три компанії, які в перспективі могли б задовольнити потребу Apple в РЗЕ.

    • Rare Element Resources, в основному, видобуває легкі РЗЕ, але вироблених їй важких РЗЕ вистачило б, щоб забезпечити потреби Apple. Її проект Bear Lodge Project - самий просунутий з усіх обговорюваних тут.

    • Texas Rare Earth Resources може поставляти діспрозій, європій і тербий. Ця компанія також виробляє літій, який використовується в літієвих батареях для продуктів Apple.

    • Проект Bokan Project фірми Ucore Rare Metal не дуже масштабний, але в його рамках повинні добуватися великі обсяги важких РЗЕ. Та й останні результати досліджень показують, що даний проект розвивається. До того ж у Ucore є підтримка держави, а сенатор Ліза Мурковскі назвала проект Bokan Project стратегічним активом Америки. Також, Ucore веде переговори з Урядовим відомством промислового розвитку і експорту Аляски з приводу отримання державного фінансування для розвитку проекту.

    Якщо Apple підтримає хоч одну з цих компаній, то такий крок допоможе вирішити обидві її проблеми. Виробник iPhone буде отримувати РЗЕ у місцевих постачальників, і це позбавить його від необхідності зупиняти провадження у разі припинення китайського експорту. У той же час екологічні стандарти для ведення гірничих робіт у Штатах набагато вище, ніж у Китаї. Сама Apple могла б допомогти потенційним постачальникам РЗЕ в дослідженні проблеми рудних відходів і зберігання радіоактивного торію в обмін на знижку при купівлі потрібних їй металів. Таке партнерство в свою чергу, прискорило б отримання цими компаніями дозволів на роботу. Та й питання з екологічними наслідками співпраці Apple з китайцями вирішився сам собою.

    Резюме

    У світлі всього сказаного вище очевидні такі висновки.

    • Apple вкрай потребує РЗЕ.

    • Як Apple, так і її постачальники, які працюють за межами Китаю, ризикують позбутися доступу до постачання видобуваються в Китаї РЗЕ.

    • Це може призвести до серйозних наслідків для виробництва Apple, її прибутковості і вартості її цінних паперів.

    • Компанія або не в курсі, або ігнорує те, з яким шкодою для екології РЗЕ видобуваються в Китаї.

    • Рішення всіх проблем дуже проста: виробник iPhone може переключитися на підтримку американської індустрії видобутку РЗЕ.

    Звичайно, подібні поради можна дати будь-якій компанії, так чи інакше пов'язаної зі споживанням РЗЕ - і Intel, HP, і Tesla. Так чому ж ми говоримо про Apple?

    Вся справа в тому, що компанія з Купертино є найвпливовішою, наприклад якої дотримуються багато інших. Подібні організації повинні мати дуже високі стандарти і зобов'язані протистояти більш жорсткій критиці, ніж їх конкуренти. До того ж, якщо вголос говорити про те, що бізнес такій компанії як Apple схильний до ризику через постачання потрібних їй компонентів, то це, можливо, допоможе швидше змінити ситуацію з домінуванням Китаю на ринку РЗЕ. Американські компанії отримають можливість проникнути на цей ринок і позбавити китайців монополії.

    На думку Бена Крамера-Міллера, Apple на даний момент абсолютно не готова до проблем з виробництвом, пов'язаних з поставками РЗЕ. Готуючи матеріали до написання цієї публікації, автор звернувся в її офіс в Купертіно, до співробітників, які працюють з інвесторами, з проханням прокоментувати потенційні проблеми. У відповідь він отримав від Apple два документа. Один з них зовсім не мав відношення до даного питання. Другий же виявився звітом з питань відповідальності постачальників за відповідні умови праці і ведення виробництва. Так от, у цьому документі говорилося, що Apple гарантує, що постачальники прекрасно ставляться до своїх працівників і мінімізують вплив їх діяльності на екологію. Це може означати, що компанія просто не в курсі екологічних проблем, що виникають у Китаї у зв'язку з розробкою РЗЕ. Або ж її керівництво просто закриває очі на порушення і завдається шкоди. (Дуже б не хотілося в це вірити.) У будь-якому разі, подібна безпечність неприпустима, і з-за неї компанія, також як і інші споживачі РЗЕ в США, схильні до ризику повного зриву роботи їх бізнесу, припини Китай поставки рідкісних металів за кордон.

    На даний момент всі ці побоювання - лише теорія. Проте замислитися про проблему все ж варто. Хоча виробництво поки працює налагоджено і без збоїв, і компанія отримує небачені раніше прибутку, аналітики, прогнозуючі її майбутнє, розглядають зовсім інші потенційні труднощі і ризики. Конкуренція, збитки від курсових різниць, маржі, звичайно, можуть вважатися факторами ризику. Проте мало хто замислюється, що у Apple з-за проблем з поставками РЗЕ є дуже страшна перспектива втратити можливість виробляти iPhone в принципі. Звичайно, поки немає ніяких доказів того, що ця проблема вже виникла або виникне у найближчому майбутньому. Але знати про можливі ризики та проблеми просто необхідне, щоб бути готовими до їх вирішення. [Seeking Alpha]


      Ще цікаве:
    • Рідкісні та незвичайні пристрої Apple
      Всі ми звикли, що у Apple дуже скромний асортимент продукції:...
    • Китайська монополія на рідкісноземельні елементи
      Національне обурення американців з приводу жахливих умов праці на заводах...
    • Apple придбала Passif Semiconductor
      ...
    |