Таємниця «розумного будинку». Не ведіться на маркетинг
Що таке «розумний будинок»? Про нього говорять на кожному кроці, але його бачили одиниці. Виробники аксесуарів агресивно використовують цей ярлик, а ми, пересічні споживачі, покірно на нього «клюємо». Редакція iPhones.ru вирішила чітко розмежувати два сегмента технологій, вивівши звідти два абсолютно різних тренда. Вистачити обманюватися!
З недавніх пір ми почали активно стежити за тематикою «розумного будинку» і отримувати запити на огляди пристроїв, які часто до нього приписують. У зв'язку з цим ми вирішили підготувати невелику, але змістовну статтю на цю тему.
Давайте на мить закриємо очі і скажемо цю побиту маркетологами фразу. «Розумний дім»! Що ви уявляєте в цей момент? Десять-п'ятнадцять років тому ви б згадали футуристичне кіно: де вікна зашториваются самі собою, де світло і клімат підтримуються автономною системою з штучним інтелектом, де кава готується до ранку заздалегідь без вашої участі і так далі.
Це і є «розумний будинок». Сьогодні він зовсім не футуристичен - а реальний на всі сто відсотків. Ось тільки він не з'явиться сам по собі. Ви повинні спочатку продумати такий проект на етапі закладки фундаменту свого майбутнього будинку. Або зайнятися цим у квартирі перед капітальним ремонтом. Вам також знадобиться дуже істотна сума грошей, тому що подібні рішення вимагають залучення професіоналів, установки і розгортання специфічного обладнання.
Коротше кажучи, «розумний будинок» - це коли все круто і красиво, як у кіно, але за шалені гроші і купу часу. У найближчі п'ять років в частині часу і грошей в Росії зміниться небагато. Поки реальний «розумний будинок» тільки намагається пробитися в маси, маркетологи всіх мастей вибудовують ефективні рекламні кампанії на цьому неосяжному слові. В результаті сам споживач сидить і нічого не розуміє.
Завдяки зусиллям ЗМІ, у свідомості сучасних гиків розумний будинок - це лампочки Philips HUE, розетки з модулем Wi-Fi, погодні сенсори Netatmo, набори датчиків Lapka і так далі. Але в реальності це пристрої зовсім іншого формату, що йдуть в ногу з трендом під назвою «інтернет речей», IoT.
У IoT входить особливий клас чисто споживчих пристроїв, які самі по собі не можуть стати основою «розумного будинку», але сповідують схожі ідеї. Саме словосполучення «інтернет речей» передбачає два ключових елементи цього тренда: звичайні предмети, які вміють підключатися до Мережі. В ідеальному світі ці предмети так само повинні обмінюватися даними один з одним.
Грубо кажучи, IoT - це кавоварка, яка має додаток для iPhone і готує каву одночасно з дзвінком будильника. IoT - це набір лампочок Philips HUE, які змінюють колір і яскравість світла за бажанням власника. Це той же набір сенсорів Lapka, замеряющих екологічну обстановку навколо. І багато хто, багато хто інші існуючі та майбутні гаджетами, підключаються до наших айфонам заради демонстрації даних або керування функціями.
Розділяти «розумні предмети» формату IoT і «розумний будинок» стає необхідно з простої причини. Найбільші компанії світу в найближчі роки будуть люто досліджувати і випускати продукти, які відповідають завданням IoT. Розвиток сучасних технологій зробило реальністю «розумні холодильники» і «тостери з Wi-Fi». Кожен з них цікавий у вакуумі своїх можливостей, але їх установка в будинку ніколи не зробить останній по-справжньому «розумним».
В цьому і полягає різниця. Ви можете купити кошик розумних аксесуарів, але ні один з них - чи то разом, чи окремо-не буде елементом цього «розумного будинку».
В першу чергу, «розумний будинок» - це не набір «розумних лампочок», а центральний «мозок», який моніторить і керує всіма комунікаціями в квартирі, кліматом і електроенергією. Ключовий елемент реального «розумного будинку», про який мріє кожен - це його програмна і технічна платформа. Саме ця «база» підключається на самому низькому рівні до ваших трубах, електрощитка і системи опалення, щоб їй управляти.
Таких низькорівневих систем контролю є чимало. Приміром, є перспективні програмні рішення - наприклад, середовище Apple HomeKit, яка в перспективі буде об'єднувати всі «розумні кавоварки» в єдину і по-справжньому ефективну мережу, обмінюється даними один з одним. Але без центральної системи управління ці розмови не зайдуть далі безглуздого маркетингу.
Системи управління «розумними будинками» далеко не так сильно розрекламовані, як «розетки» і «лампочки», але вони існують, процвітають і розвиваються вже багато десятків років. Багато з них коштують дуже дорого, так як включають в себе тонку настройку ЗА і специфічні комп'ютерні компоненти, плюс різні сенсори, комунікаційне обладнання та багато іншого.
Замислившись, редакція iPhones.ru спробувала пошукати в Росії такі компанії, які пропонують реально працюючі системи для створення «розумного будинку». Особливо нас зацікавили ті, що підходять до питання з чисто російською, непробивною боку. Щоб можна було поставити легко, швидко і на століття. І бажано за копійки.
На наш запит відгукнулася компанія Эктострой, пропонує особливе рішення для нашої країни: такий «розумний будинок» по-російськи, непробивний і пристосований до наших суворих реалій. Їх система не залежить від наявності електроенергії в будинку. Їй не потрібен інтернет. Вона працює з високою надійністю і не вимагає подальших вкладень, і здатна полегшити життя і запобігти локальну техногенну катастрофу.
Система Ectocontrol зав'язана на спостереженні за станом і заміських приватних будинків: за температурою в трубах, за котлами, за поданням електроенергіі, за опалювальними приладами і багатьом іншим. І не тільки спостереженні, але і управлінні. Вся система працює через GSM-мережу, не вимагає інтернету в будь-якій формі і обробляє команди допомогою SMS-повідомлень.
Приклад. Ви сидите на роботі, за 50 кілометрів від свого заміського будинку. Не були там вже два місяці. А раптом його розікрали? Раптом у нього трапилася проблема з системою опалення? Раптом вимкнули електрику, а ви збираєтеся завтра поїхати туди з гостями? Ідея Ectocontrol полягає в тому, щоб негайно сповіщати користувача про вищеописаних ситуаціях. Саме це дозволяє людині прийняти необхідні заходи вчасно: приїхати вчасно і ліквідувати проблему до того, як вона викличе критичні наслідки.
Або інший приклад. Ви їдете на дачу. Ще при виході з будинку відправляєте технічне повідомлення на вашу станцію Ectocontrol, яке запускає систему опалення в будинку. Приїжджаєте в тепло і затишок. Відпочили, вийшли, закрили ворота - відправили повідомлення про вимкнення системи або роботи на зниженій температурі. Труби залишаються теплими, будинок не промерзає до кінця, а ви завжди знаєте, яка в нього температура.
Эктострой і його команда залучили нас ентузіазмом і тим, що їх продукт відрізняється від існуючих на ринку поряд цікавих, місцями унікальних якостей. Замість того, щоб в двох словах описувати можливості системи, ми вирішили піти далі - і поїхати на зйомку процесу установки системи Ectocontrol.
У найближчі дні ми розповімо вам, як працює одна з найбільш перспективних систем «розумного будинку». А поки - не дайте себе обдурити. «Розумний будинок» може і закінчується на «розумній лампі», але ніяк з неї не починається ;)
Ще цікаве:
- Розіграш музичних аксесуарів Philips між читачами iPhones.ru (СКОРО)
Хто слідкує за нашими мегаобзорами, пам'ятають, що цей тиждень був... - Погодна станція Netatmo. Знижка для читачів iPhones.ru у 1000 р.
Нам пише CPlaza.ru Нещодавно був докладний огляд за Netatmo Urban... - Apple затвердила фінальні специфікації HomeKit і підтвердила підтримку Apple TV
Після WWDC 2014, пройшла ще в червні, Apple взяла паузу...