Геній Джонні Айва. Як створив Apple Watch людина знаходить шлях до сердець споживачів
На інтерв'ю з журналістом Vogue Робертом Салліваном геній промислового дизайну Джонатан Айв прийшов в простій блакитній футболці і вільних білих штанях. Імідж глави дизайнерського підрозділу Apple, який подарував світу iMac і iPad, лаконічний, як і його продукти: майже гладко виголена голова і акуратна коротка щетина. Зростанням він не високий, але і не низький, з нього вийшов би чудовий регбіст. Навіть здалеку ця людина створює враження відкритого і поступливого, готового вислухати і підтримати в будь-яку хвилину.
Присутність Айва заспокоює, як, власне, і сама атмосфера кампуса Apple, який, до речі, знаходиться на вулиці під назвою Infinite Loop (в перекладі «нескінченний цикл»). Прямо повний Дзен! У внутрішньому дворику обідають співробітники компанії, на підносах димлять найсвіжіші, добірні стейки, цвітуть запашні каррі і каліфорнійські гострі соуси. У таку погоду хочеться перебувати в приміщенні, навіть в шикарному кафетерії, більше схожому на спа-салон для втомлених, але закоханих у свою роботу гиків. До речі, білий - колір, в якому оформлена вся штаб-квартира Apple, а також і багато її продукти. І саме в цій атмосфері чистоти і ясності Роберт Салліван та отримав можливість поспілкуватися з Джоні Айвом.
На південь від кафетерію розташований крихітний амфітеатр, який зіграв важливу роль в історії Apple. На заході в пам'ять про Стіва Джобса в 2011 році тут зіграла група Coldplay, і виступив з промовою Айв. Глава відділу промислового дизайну американської компанії зазвичай дає інтерв'ю з невеликою охотою, що вже говорити про публічних виступах. Але в той день він виступив у пам'ять про людину, яку називав найближчим другом. У свою чергу, Стів Джобс завжди кликав Айва своїм духовним партнером.
Я думаю, він краще за інших розумів, що, якими б сильними не були ідеї, у своєму зародку це дуже тендітні, чи сформульовані думки.
Джоні Айв, з поминальній промові про Стіва Джобса
Ще в 1997 році, повернувшись в Apple, Стів Джобс зміг розгледіти талант Айва. Джоні, тоді ще молодий тридцятирічний чоловік, що вже був дизайнером з досвідом і психологічними механізмами, необхідними для створення гаджетів за останнім словом техніки. Більш того, вже в тому віці молода людина володів прекрасними організаторськими здібностями. Айв був одночасно сильним, наполегливим і гнучким, але, що виявилося ще більш важливим для Стіва Джобса, він обожнював робити все своїми руками. «Я в своєму житті багато чого створював саме фізично, сам», - говорить він.
Іншими словами, секретна зброя успешнейшей компанії з виробництва персональної електроніки - це милий хлопець з Лондона зі слабкістю до столярної роботи і впевненістю, що дизайнер повинен завжди залишатися в тіні, саме так він може принести максимум користі справі.
У цьому вся іронія. По-моєму, наша мета - зробити так, щоб у людей навіть в думках не було, що [в пристрої - прим. автора] вся справа в дизайні.
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
Розговорившись, Джоні Айв розкривається, і його вже важко зупинити. Так що його відповіді на запитання стають багатослівними і просторовими. Інтерв'ю відбувається в білій кімнаті, з техніки в якій - лише чорний телевізор. Він вибивається з контексту і сам собою провокує питання про те, коли ж Apple випустить свої телевізори або те, що зможе замінити їх. Телефон Джонні Айва мовчить, дизайнер явно вибрав момент для концентрації на спілкуванні. В руках у нього біла чашка з чаєм, а на грудях висять окуляри для читання, створені його другом Марком Ньюсоном, прості і тонкі, але при цьому міцні.
Мені б хотілося більш ефективно формулювати свої ідеї, але часом здається, що для цього немає інших раціональних і розумних альтернатив.
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
Айв одержимий дизайнерськими блогами, сайтами, які пишуть про Apple. Він стежить за чутками і прогнозами, а також намагається контролювати всі публікації з фотографіями нібито майбутніх пристроїв. Так він завжди залишається в курсі здогадок користувачів про те, що новенького планує Apple. Один блозі опублікував статтю про те, як би виглядав світ, якби все в ньому спроектував Джоні Айв - аж до дорожніх покажчиків, кока-коли та й самої сонячної системи. У Мережі можна відстежити фотознімки Айва, зроблені по всьому світу. Ось він отримує нагороду за дизайн в Білому Домі. Ось йому вручають лицарський титул у Лондоні. А тут він вечеряє піцою в Сан-Франциско в компанії президента Yahoo Марісси Майер та інших управлінців з Кремнієвої Долини. Але самої природної обстановкою для Джонні Айва все ж є штаб-квартира Apple.
Напевно, простіше було б проникнути на урядову нараду в Північній Кореї, ніж у студії дизайну у Apple. Тут невелика група людей має в своєму розпорядженні всі необхідні інструменти, матеріали і техніку для створення речей, які поки що не речі зовсім. Відомо, що ні дружина Айва, Хізер Пегг, ні його сини-близнюки, ніколи не відвідували його робоче місце. Їм, як і більшості співробітників компанії, вхід в дизайн-студію заборонений. Робота ведеться за тонованими вікнами, під улюблену командою музику в стилі техно.
Я зрозумів, що для письмової роботи мені потрібна повна тиша. Але коли я працюю над дизайном, я не терплю тиші.
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
Кажуть, що команда йшла негласному правилу. Як тільки знаменитий своїми різкими зауваженнями Джобс входив в майстерню, дизайнери припиняли роботу і робили музику голосніше, щоб якось нівелювати жорсткі критичні зауваження керівника.
У 1985 році, коли Джобса «видавили» з Apple, Джоні Айв ще навчалася в школі дизайну в Англії. Тоді йому було важко розібратися в комп'ютері, і юнак у всьому звинувачував себе.
Чи Не правда, цікаво? Якщо ви спробували якусь їжу, яка здалася вам несмачною, ви вирішите, що з нею щось не так. Але от дивна людська риса: якщо у вас труднощі з використанням чогось, то причину ви шукаєте в собі.
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
Незважаючи на цю проблему, Айв все ж природним чином завжди розумів індустріальний дизайн. Він народився в Чингфорде, передмісті Лондона, поруч із районом Еппінг Форест. Це прекрасне місце для міської дитини, яка любить лазити по деревах. Батько Джоні, Майкл Айв - срібних справ майстер, а його дід був інженером. Коли Джоні був ще дитиною, його батько працював з Британським урядом - він допомагав визначити стандарти для освіти у сфері дизайну. А коли Майкл Айв створював щось разом зі своїм сином, наприклад, робив санки, він вимагав від Джоні спочатку зробити ескізи, а вже потім втілювати їх у конструкції. Що ж говорить Джоні сьогодні про побудованому ним у дитинстві будиночку на дереві? «Я б зробив будинок по-іншому», - і очі дизайнера загоряються, стає ясно, що він готовий тут же кинути все і йти будувати новий будиночок на дереві.
У старших класах школи Айв вивчав скульптуру і хімію, а в 1985-му подав заявку на участь у дизайнерській програмі Нортумбрийском університеті. Там він зарекомендував себе як сумлінний студент. Юнак створив дюжини моделей слухових апаратів для використання глухими дітьми та їх вчителями. Коли ж він закінчив школу, став працювати в невеликій проектно-технологічної фірми (яка, до речі, теж носила «фруктове» назва Tangerine, або «Мандарин»). Тоді ж Джоні створив якийсь проект для Apple, який сильно вразив керівництво компанії з Купертіно. У 1992 році Айв почав працювати в Apple.
П'ять років потому розчарований Джоні Айв був готовий покинути компанію, але в цей час у її керівництво повернувся Стів Джобс, щоб відродити фірму, ледь справлявшуюся з труднощами. Тоді-то геніальний дизайнер і не менш геніальний управлінець і знайшли спільну мову, буквально при першій зустрічі.
Це було під час зустрічі, де ми показували йому, над чим працювали. Ми зійшлися миттєво. Коли ти усвідомлюєш, що сприймаєш світ не так, як інші, то можеш відчувати себе самотнім, майже ізгоєм. І мені здається, ми обидва сприймали світ однаково.
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
Критики в області дизайну сьогодні розглядають партнерські відносини Джобса і Айва як світанок золотої ери промислового дизайну. Саме тоді виробники почали розуміти, що споживач готовий платити більше за майстерно виконані продукти. Разом Джобс і Айв будували свою роботу навколо ідеї, що комп'ютер не обов'язково виглядати як ЕОМ з центру NASA. Схожий на різнобарвні льодяники перший iMac, їх перший спільний хіт, підкорив споживачів. Це був революційний і в той же час доступний продукт, який подобався і чоловікам, і жінкам.
Я вважаю, що ми намагалися створювати продукти та ідеї, які були новими, новаторськими. Але в той же час у них було щось знайоме нашим споживачам.
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
За iMac пішли і ноутбуки у класному титановому корпусі, а за ними - білі лептопи. В Apple до комп'ютерів і мультимедійних гаджетів ставилися як до інструментів. Для виробника ці продукти були чимось більшим, ніж просто набір проводів і плат, укладений в пластиковій коробці. Це були скоріше пристрої для координування роботи. А потім світло побачили iPod і iPhone - пристосування схоже чарівної палички, за допомогою яких можна управляти потоками інформації.
Завдяки Айву процес проектування в Apple повністю змінився. Хоча, за його словами, це абстрактні дії в порівнянні з чистим задумом. Так би мовити, гарний дизайн створює ринок, а ідея в процесі стоїть на чолі кута. Тут доречно згадати про ще однієї іронією долі, яка вплинула на кар'єру Джонні Айва. У звалищі продуктів сучасної культури чистота ідеї перетворюється в щось безцінне.
Мені здається, зараз, як ніколи важливо бути зрозумілим, бути винятковим, і володіти концепцією, яку не створити, просто провівши тематичний опитування. Розробка концепції та створення прототипів ведуть до приголомшливим діалогів в нашій команді. Я користуюся цією практикою протягом десятиліть, але до цих пір дивуюся тому, наскільки вона працює.
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
Для зробила величезний вплив на життя користувачів людини, для того, хто здійснив переворот у багатьох сферах побуту і в способах спілкування один з одним, Джоні дуже скромний.
Він просто нікому не відомий британець, який раптом став чи не головним персонажем, який підірвав Інтернет. Дивно, що про нього так мало говорять.
Гонконгський бізнесмен Девід Танг, один Айва
У світському колі Кремнієвої Долини Айв - аномалія.
У технологічної індустрії працюють суцільно видатні особистості, які люблять поговорити про власні досягнення. Джоні ж - скромний, він віддає перевагу усамітнення, він не хизується своїми успіхами.
Тревор Трэйна, друг і сусід Джонні Айва, підприємець в п'ятому поколінні із Сан-Франциско
Айв живе в районі Пасіфік-Хайтс в Сан-Франциско разом з дружиною та синами. Їх будинок, придбаний два роки тому за $17 млн, побудований відомою архітектурною фірмою Polk & Co. Її засновник Вілліс Польк курирував будівництво Музею образотворчих мистецтв Сан-Франциско, відкритого в 1915 році.
Хізер - письменниця. Вона теж творча людина. Ми зустрілися в старших класах школи і одружилися, коли мені був 21 рік. Зараз мені 47, ми одружені так довго. Круто, чи не так?
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
Як і його власний батько, Джоні Айв з великою відповідальністю ставиться до своєї сім'ї. Про неї він говорить дуже серйозно, без недавньої безпечності.
Моїм хлопчакам по десять років, і мені подобається проводити з ними час, займаючись тим же, що я робив у дитинстві. Ми малюємо або майструємо щось, реальні речі, не віртуальні. Мені здається це важливо - навчитися малювати і створювати щось реальне. Так ми приходимо до розуміння властивості речей - перетворюючи їх своїми руками.
Джоні Айв, інтерв'ю для Vogue
На його думку, сучасні школи дизайну не можуть навчити молодь основним традиційним ремеслам.
Можливо, саме прагнення зрозуміти дизайн через ремесло допомагає Джоні залишатися приземленим і скромним. «Його не відволікає гламур», - говорить Танг, який цінує глибокодумність у свого друга. На свій недавній день народження Танг отримав дві гарних дерев'яних ящиків, у кожному з яких лежала велика попільничка з гравіюванням, створена Джоні Айвом з матеріалу, який використовується в корпусі iPhone наступного покоління. "Це як отримати чорний моноліт з "Космічної одіссеї 2001 року" Кубрика", - зазначає Танг, який, до речі, дуже любить курити сигари.
Айв обожнює використовувати технології оригінальним способом. Так що він був невимовно радий, коли отримав золотий значок, вищу нагороду від дитячого британського телешоу Blue Peter, в якому навчають дітей майструвати корисні штучки з підручних засобів. У відповідь він використовував оброблювальний центр Mikron HSM 600U, здатний з алюмінієвої болванки вирізати квітка в стилі орігамі, і створив такий же значок Blue Peter, за стилем схожий на MacBook Air.
Всі його друзі знають про пристрасті дизайнера до деталей. Трэйна любить жартувати, що не хотів би бути підрядником Айва, адже в такому разі ніщо не вислизнуло від його уваги.
Одного разу я хвалився перед ним своїми платиновими кишеньковими годинами Cartier з діамантами і кристалами, що дісталися мені від батька. Він швидко глянув на них і потім згадав про стилі обробки кристала, на що я взагалі не звертав уваги.
Тревор Трэйна, друг і сусід Джонні Айва, підприємець в п'ятому поколінні із Сан-Франциско
Особисті пристрасті Айва в плані дизайну можна зрозуміти, поглянувши на творчість Акілле Кастільйоні (лампу Snoopy, наприклад, і інші продукти). Свої костюми він шиє на замовлення у британського кравця Томаса Мэйона. А зустрітися з ним можна на благодійному прийомі на зразок Mid-Winter Gala, де він буде сидіти за столиком з Мариссой Майєр, Алексіс і Тревором Трэйна. Подружжя Айв також є співголовами благодійного товариства Tipping Point Community, що бореться з бідністю.
За автомобілями з гаража Айва британська преса спостерігає за динамікою вартості акцій Apple. Він користується Aston Martin, Bentley, Land Rover. У відпустку сім'я часто вирушає у Великобританію і зупиняється в готелі claridge's. Айви намагаються обов'язково зустрітися з другом сім'ї - промисловим дизайнером з Австралії Марком Ньюсоном.
Під час відпочинку з Ньюсоном Джоні намагається відключитися від роботи й розслабитися. Це непросто зробити, коли ти проектируешь мало не все в світі, як це робить австралійський дизайнер. І варто їм вийти хоча б в бар, погано оформлений світ одразу ж кидається в очі. «Ми не терпимо гидоти, - каже Ньюсон про американських автомобілях. - Вони виглядають так, ніби велетень вставив соломинку в вихлопну трубу і надув їх. В інших машинах дотримані прекрасні пропорції, а тут їх немає».
Друзі також розслабляються, працюючи разом. Так вони потрудилися, допомагаючи Bono і слідкував аукціон RED. На останніх благодійних торгах по збору коштів для боротьби з ВІЛ-інфекцією були продані RED-продукти на суму $13 млн. Серед таких товарів виявилися друкарська машинка Olivetti від Етторе Соттасса, Hi-Fi-система від Дітера Рамса, трейлер Airstream і фотокамера Leica. Саме цей фотоапарат Ньюсон і Айв модифікували з любов'ю і старанням.
Нам навіть не потрібно було озвучувати те, що нам не по душі, ми були налаштовані на одну хвилю. Ми дивилися на річ, один на одного, і нам все було зрозуміло.
Ньюсон про співпрацю з Джоні Айвом у проекті RED
Це співробітництво можна назвати роботою цієї команди, пари професіоналів. І воно обіцяє бути ще більш успішним у світлі того, що Apple нещодавно повідомила про прийняття Ньюсона в свою команду дизайнерів для роботи над особливими проектами.
Вони ніби близнюки, розділені при народженні. Вони закінчують фрази один одного і можуть їсти з однієї тарілки.
Bono про дружбу Айва Ньюсона
Друзі дивуються, як швидко і легко Айв перемикається в настрої, перетворюючись із жартівливого Джоні в серйозного сера Джонні Айва.
Джоні дуже серйозний. Якщо зустрічаєшся з ним за келихом пива, здається, що ти верзеш з людиною з майбутнього. Це круто, тільки з нього можна витягнути ні краплі інформації про те, над чим наразі працює його команда.
Bono про Джоні Айві
Журналіст Vogue Роберт Салліван був вельми здивований тим, наскільки захоплений Джоні Айв своєю роботою.
В мій другий візит в Купертіно Айв, нарешті, дав мені помацати Apple Watch. Це більшою мірою годинник, ніж могли б собі уявити комп'ютерні гики, в них більше вбудованого ПО, ніж міг би мріяти власник Rolex. Коли Айв показував їх мені в закритій кімнаті з охороною за дверима, за тижні до презентації продукту Тімом Куком, я відчував себе причетним до державної таємниці. Але, незважаючи на весь тиск, він просто хотів, щоб я торкнувся, відчув їх, спробував їх у дії. На коментар про їх вазі Джоні з гордістю відповів: «адже Вони зроблені з реальних матеріалів». Потім він показав магніти на ремінці, пряжку, допоміг відчути, як м'яко, але щільно застібається кріплення. Видно було, як йому подобається не тільки дизайн, але і тактильне відчуття від створеної ним речі. «Фантастично, чи не правда?».
Роберт Салліван, журналіст Vogue
На початку бесіди з Салліваном Айв дещо розгубився, коли його попросили розповісти про всі особливості пристрою. «Дивно усвідомлювати, що ти працював над проектом протягом трьох років», - говорить він. Джоні розповідає про шляхи перетворення великих годин в наручний: від величезних годин на міських вежах до виробів для королівських сімей, армійських хронометрів і до появи наручних годинників в звичному для нас вигляді лише на початку 20 століття. «Дивно, скільки людям довелося чекати, щоб отримати в особисте користування таку потужну технологію», - розмірковує Айв. Варто визнати, що поява стільникових телефонів в якійсь мірі вбило концепцію наручних годин, а тепер Джоні Айв хоче відновити порушений баланс.
Смарт-Apple Watch створювалися в трьох лінійках з безліччю варіацій - від елегантної версії «люкс» до яскравої спортивної моделі. З тильного їх боку потужні світлодіоди світять через сапфірові скельця, а фотодіоди конвертують цей світ сигнали, які використовуються спеціальними алгоритмами для вираховування серцевого ритму користувача. Все це відбувається в синхронізації з iPhone, що перетворює аксесуар в контрольно-диспетчерський пункт на зап'ясті, який стежить за станом людини. Ви можете контролювати своє серцебиття або руху в цілому. Варто лише торкнутися годин, і можна продиктувати Siri повідомлення або оплатити покупку через Apple Pay. За допомогою цього пристрою Apple ніби переміщується з робочого столу і з вашого комп'ютера прямо на зап'ясті і працює в такт з вашим пульсом.
Apple Watch допомагає зрозуміти, що Джоні Айв - майстер своєї справи, висококласний дизайнер. Технології тут знаходяться на другому місці. Це чудовий гаджет, який сподобається навіть тим, хто не любить гаджети в принципі. «Все, що ми намагалися реалізувати тут - це прагнення до чистого і простого продукту», - говорить Джоні.
Крім того, що Apple Watch з'єднується з телефоном власника, пристрій ще й допомагає йому в спілкуванні з іншими людьми. «Ви ж знаєте, що в багатьох випадках технології тільки заважають спілкуванню?» - запитує Айв. Це питання давно мучить сина ремісника: чи дійсно він створює технології, які покращують світ? Або ж вони виступають перешкодою людської взаємодії?
Ми витратили багато часу на цей спеціальний механізм, підключений до вбудованому динаміку. Ви можете вибрати людину, у якого теж є такі годинники, і передати йому своє серцебиття. Ви відчуваєте це делікатне торкання і відчуваєте биття серця. Мені здається, це дуже круто. Це можливість дуже ніжного спілкування.
Джоні Айв про Apple Watch
Невідомо поки, чи дійсно ця новинка стане великим хітом або пустушкою. У будь-якому випадку після інтерв'ю Айв залишав охоронювану кімнату, несучи з собою нерозкриті таємниці. Він йшов по світлим білим коридорах, на стінах яких красуються зображення гір в Санта-Круз, шт. Каліфорнія, і портрет Стіва Джобса з Mac в руках.
Роберт Салліван зізнався, що, спостерігаючи, як йде Джоні Айв, він залишився наодинці з дивним почуттям. Ніби він тільки що прослухав приватну презентацію нового гаджета, і найяскравішим моментом в ній було, звичайно ж, закінчення - коли його попросили послухати, як замикається ремінець Apple Watch.
«Ви натискаєте цю кнопку, і вони зісковзують. Це просто приголомшливо. Але послухайте, як вони застібаються - з класним клацанням», - тут Джоні майже шепоче, вимовляючи слово «фан-тас-ти-ка», ніби йому й не хочеться замовкати. Ось у чому, напевно, і полягає найбільше досягнення Джонні Айва: не читанні своїх SMS-повідомлень на наручних годинниках, а в тому, що ми можемо просто зупинитися і насолодитися такою приємною дрібницею. [Vogue]






