Menu

ОРФО 2010 Lite: перша гідна система перевірки правопису для Mac (+ бонус)


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Жанр: Системний сервіс
Розробник/Видавець: ТОВ Інформатик
Версія: 10.0.4
Ціна: 490 руб. (для читачів iPhones.ru - дешевше)

Коли я переїжджав з платформи Windows на Mac два роки назад або, якщо точніше, то перекладав на неї всю свою роботу, то був готовий до труднощів. Пошук альтернатив програмами для Windows, які використовувалися в щоденній практиці, вивчення нових «гарячих клавіш», вивчення самої системи і принципів роботи з нею, перегляд власних поглядів на методи роботи і звикання до того, що вікна не розгортаються на весь екран - все це було осилено без особливих складнощів, але «яблуко» все ж підкинуло одну неординарну задачку. Її повноцінного рішення я не міг знайти протягом двох років, а використовувані альтернативи не можна називати зручними. Мова йде про перевірку російської граматики та орфографії. Для Mac це виявилася проблема глобального характеру, але рано чи пізно будь-які проблеми вирішуються. В даному випадку рішенням став сервіс ОРФО 2010 Lite для Mac.

Складності переїзду

Почну, мабуть, з деяких особливостей переїзду на альтернативну платформу Windows і специфіки своєї роботи, щоб було зрозуміло, наскільки критична для мене нормальна система перевірки правопису. Можу голосно назвати себе IT-браузером або ж просто написати, що я займаюся створенням новин і статей на тему гаджетів, споживчої електроніки, комп'ютерної техніки і т. д. загалом, постійно працюю з текстами. У роботі беруть участь текстовий процесор, програми для редагування зображень, словник і пара веб-браузерів. У Windows це були MS Word, Photoshop, ACDSee, Lingvo і Firefox. Для Mac OS X після ряду експериментів виявилися обрані Pages, Pixelmator, Dictionary.app з додатковими словниками і Firefox, що використовується паралельно з Safari (не всі адмінки нормально працюють з останнім).


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Начебто все добре, та от проблема - нормальної системи перевірки правопису в Mac OS X на той час не було в принципі, а той ганебний стандартний словник, що застосовується для одночасної перевірки орфографії - це курям на сміх. Таке відчуття, що його складала команда ледачих і далеких від російської мови індусів, обробляючи знайдені в Інтернеті російськомовні тексти, а потім все це збирав в єдиний словник ще один індус, який російську мову знав, але через пень-колоду. Що ми маємо в підсумку? Ми маємо дуже куцу базу, исчисляющуюся десятками тисяч слів (у професійних продуктах такого роду зазвичай включено кілька мільйонів слів), 15-20% з яких з помилками. Якщо ж додати до конкретики, то Apple ліцензувала словник у компанії Lernout & Hauspie Speech Products, який та склала ще в 90-х роках, і пропонувала дуже дешево в порівнянні з іншими комерційними рішеннями. Якість цього рішення я описав вище.


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Пошук альтернатив для Mac ні до чого не привів. «Яблучна» версія MS Office 2008 не мала російського модуля перевірки граматики та орфографії, а онлайнові рішення, начебто Orangoo, були, м'яко кажучи, слабкими і не дуже зручними у використанні, так і про російській граматиці вони теж нічого не знають. Довелося перевіряти тексти в старому добром MS Word 2003 для Windows. Спочатку він запускався через Parallels. Ті, хто користувався чи користується системами віртуалізації для Mac, пам'ятають, що вони жадібні до ресурсів процесора, люблять багато оперативної пам'яті, нещадні до акумулятора... загалом, набридло мені це мука, і після чергового оновлення ноутбука я просто відмовився від використання Windows паралельно з Mac OS X. Адже потрібна була ця ОС мені тільки заради MS Office, який, в принципі, непогано працює, і через Crossover. Останній не так сильно навантажує систему і в моєму випадку зручніше. Ще з'явився MS Office 2011 для Mac, в якому є російський модуль перевірки орфографії, але якось не сильно хотілося встановлювати це рішення, втыкающее в систему масу зайвого мотлоху, власні шрифти і скрізь намагається засунути своє форматування при копіюванні тексту у веб-адмінку. Pages у цьому плані набагато гуманніше і зручніше. Чув і про OpenOffice для Mac, але його модуль перевірки орфографії гірше такого в MS Office, так і інтерфейс залишає бажати кращого.

Промінчик світла в темному царстві

А нещодавно на вихідному я під час дозвільного веб-серфінгу зовсім випадково натрапив на додаток ОРФО 2010 Lite для Mac. Назва знайоме, щось таке я чув, будучи активним користувачем Windows (і зараз користуюся на настільному ПК, але в основному це розважальний центр для всієї сім'ї, підключений до великого телевізора). Як з'ясувалося, цю програму створила компанія Інформатик, відповідальна за систему перевірки російської граматики та орфографії в Windows-версій MS Office. Фактично там і використовується ОРФО у дещо спрощеному вигляді.

Якщо чесно, то після всіх цих митарств у спробах знайти гідну альтернативу для Mac OS X, вже й не вірилося, що така з'явиться в найближчому майбутньому, а даремно. ОРФО 2010 Lite для Mac виявилася тією самою альтернативою, хоча і з деякими застереженнями, про які поговоримо трохи пізніше. Поки ж давайте подивимося, що собою являє цей сервіс, як його встановити і користуватися.


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Все як зазвичай, монтуємо DMG-образ, запускаємо Install ORFO 2010 Lite.pkg, погоджуємося на все і приступаємо до налаштування сервісу. Це саме сервіс, а не додаток, відповідно чекати його в Mac App Store поки не варто. Після установки в «Системних параметрах» з'явиться нова панель ORFO 2010 Lite.

Заходимо в неї і активуємо сервіс демонстраційним або ж комерційним ключем. Тут є один нюанс: для отримання навіть 30-денного демо-ключа потрібно надіслати запит у відділ продажів компанії і відповідь приходить не миттєво. В залежності від дня тижня і часу доби процес може затягнутися на кілька годин і більше. Ймовірно, це пов'язано з системою активації і захисту продукту. Поки не дуже зручно, але проект розвивається і в майбутньому, цілком можливо, з'явиться окрема триальна версія, запускається без зайвих рухів.


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Після активації сервіс готовий до використання, хоча доведеться зробити ще один крок в його налаштуванні. Увійти в «Системних параметрах» в розділ «Мова і текст», перейти на вкладку «Текст» і в полі «Правопис» вибрати словник «Російська (Informatic Ltd)».


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Якщо раптом там не знайшовся такий словник, то слід завершити поточний системний сеанс і увійти під своїм обліковим записом знову. Після цього повторити описаний вище крок. До речі - це якраз мій випадок, відразу словник в налаштуваннях не з'явився.


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Після цього сервіс починає діяти в автоматичному режимі і у всіх додатках, що використовують системну функцію перевірки орфографії. Орфографія зазвичай скрізь перевіряється за замовчуванням, а перевірку граматики потрібно активувати через контекстне меню, як показано нижче.


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Засідка!

Ось тут мене і чекала перша «засідка». Зазвичай всі свої тексти я набираю в Pages'09 і, природно, сподівався отримати всі принади ОРФО в цьому додатку. Завантажив текст для перевірки можливостей сервісу, але не побачив нічого нового в порівнянні зі стандартним словником. Проблема виявилася конкретно в додатку Pages, яке взаємодіє з системною функцією перевірки орфографії через свої інтерфейси. Словник ОРФО можна підключити до певного документу через «Інспектор» (викликається із меню «Вид»), як це показано на скріншоті нижче:


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Начебто все добре, словник підключений, але ось друга «засідка» - у Pages є тільки перевірка орфографії, а побачити підкреслення зеленої штрихованої лінією з поясненнями, що ось тут треба поставити кому, а тут розбити занадто довге речення на пару-трійку коротких, для більш простого сприйняття тексту, не вийде.

Історія про «полегшеному»

Прийшов час розповісти про те, чому ж у назві сервісу є приставка «Lite». Справа в тому, що це лише перша, скажімо так, базова версія продукту. Вона включає тільки перевірку російської граматики та орфографії, плюс одночасно перевіряє правопис англійських слів (дуже зручно!). Пізніше з'явиться повноцінний пакет ОРФО для Mac, в якому очікується підтримка сторонніх додатків на зразок Pages і MS Office for Mac, а також такі «плюшки»:

-Додавання нового слова відразу у всіх словоформах: ОРФО автоматично визначає частина мови невідомого слова, генерує всі словоформи (ставить слово в усі відмінки і числа) і додає в словник користувача.

-Пошук і заміна у всіх словоформах. (Можна, наприклад, одним клацанням миші у всьому договорі слово «Продавець» замінити на «Постачальник» - ОРФО знайде слово «Продавець» у всіх формах і поставить слово «Постачальник» в цю ж форму і все це, теоретично, відбувається безпомилково і автоматично).

-Розстановка переносів.

-Граматичний довідник з російської мови.

-Перегляд всіх словоформ слова.

-Можливість підключення тематичних словників та перевірки інших мов.

-Панель налаштувань.

Треба щось змінювати в цьому житті

Все це добре, але мені довелося дещо адаптувати свій досвід роботи для поточних умов і, можу сказати, що процес пройшов легко і невимушено. Можливостей комплектного текстового процесора TextEdit для мене виявилося цілком достатньо, а в ньому ОРФО 2010 Lite працює в повну силу. Єдине, чого не вистачало, так це функції підрахунку кількості символів в тексті. Проблема зважилася установкою безкоштовного сервісу WordService. Після цього вказав у налаштуваннях TextEdit зручні для себе опції за умовчанням і поставив автоматичну активацію перевірки орфографії та граматики в документах.


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

В результаті отримав повну заміну текстового процесора Pages і останній тепер використовується лише для відкриття DOC-файлів, якщо виникає така необхідність (а вона виникає, все-таки MS Office більш поширений).

Що я можу сказати про досвід використання ОРФО 2010 Lite? В цілому це дуже схоже на старий добрий MS Office 2003 (як-то не лягла душа MS Office 2007 та MS Office 2010), тільки словник в ОРФО посучасніше і ширше - це радує. Я навіть порівнював одні і ті ж тексти в MS Office, запущений через Crossover і в TextEdit з ОРФО. Дуже близький результат, але в останньому випадку він краще за більш ємного словника і перевірки англійського тексту нарівні з російською.


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Win MS Office 2003 проти ОРФО 2010 Lite (кликабельно)

Більше того, я отримав повноцінну перевірку орфографії в Safari, Sparrow (в Mail.app теж працює, але альтернативний клієнт більше подобається), Adium і будь-якому іншому додатку, в якому цей активний системний сервіс, а їх багато. Нижче наведені приклади роботи ОРФО:


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Є дьоготь в бочці меду?

Що стосується мінусів ОРФО 2010 Lite, то, враховуючи повну відсутність конкуренції у цього рішення на платформі Mac, їх особливо-то і немає. Вірніше, не зовсім так; всі негативні моменти згруповані в одному слові - Lite, і вони були описані вище. Дочекаємося повноцінного пакету ОРФО 2010 для Mac, і тоді вже можна буде судити. Хочу лише звернути увагу на один нюанс, пару раз помічений мною за п'ять днів надактивного використання сервісу. Іноді виникала затримка при спробі перегляду правильних варіантів слова, у якому виявлена помилка. Вона невелика - секунда-дві, але все ж є. Можна було б погрішити на не самий потужний процесор в 11,6-дюймовому Air другого покоління (1,4 ГГц Core 2 Duo ULV), але ж з сервісом Dictionary.app, нафаршированому півтора десятками англо-російських словників, таких затримок не виникає. Переклад слова в контексті з'являється миттєво і, до речі, в кілька разів швидше, ніж на старому 13-дюймовому MacBook Pro 2010 року випуску. Можливо, справа в огріхах оптимізації сервіс ОРФО, адже версія для Mac ще дуже молода. Її реліз відбувся буквально в самому кінці минулого року і за минулий час продукт навіть встиг оновитися. Хоча, описана вище особливість проявляється рідко.

Варто згадати і про те, що додаток платне і в електронному варіанті коштує близько 500 рублів (версія на фізичному носії - дорожче). Здавалося б, сума досить пристойна, але це ж не дорожче більшості локалізованих ігор для ПК, не кажучи вже консольних. Крім того, покупці Lite-версія ОРФО отримають, згідно з офіційними даними, більшу знижку при переході на повноцінний пакет ОРФО 2010 для Mac, коли той стане доступним.

Бонус для читачів iPhones.ru!

А ще компанія Інформатик надала читачам iPhones.ru 30-відсоткову знижку на ОРФО 2010 Lite для Mac, так і на повноцінну Windows-версію ОРФО 2010. Для її отримання при оформленні замовлення необхідно ввести такі дані знижкового купона: серія IPHONES номер 1.


ОРФО 2010 Lite: первая достойная система проверки правописания для Mac (+ бонус)

Також ОРФО 2010 Lite є єдиним додатком для Mac, які беруть участь у голосуванні на національну премію «Софт року 2010». Всі, кому небайдужий цей продукт, можуть внести свою лепту в його потенційну перемогу на офіційній сторінці «Софт року 2010». Голосування триває до 15 березня цього року.

Наостанок пропоную відеоогляд сервісу:

|