Menu

Розроблена технологія виготовлення крихітних лазерів з допомогою методу струменевого друку.

Разработана технология изготовления крошечных лазеров с помощью метода струйной печати.


Вчені розробили технологію виробництва матриць з крихітних твердотільних лазерів з допомогою звичайного струменевого принтера. Така технологія, після деякого доопрацювання, може призвести до майбутнього, заповненому величезними лазерними екранами, "розумними" поверхнями та іншими високотехнологічними чудесами, які зараз можна побачити тільки в науково-фантастичних фільмах.

Замість звичайного чорнила для струменевого друку команда вчених з Кембріджського університету використовувала розчин рідких кристалів, тих самих рідких кристалів, які використовуються повсюдно в екранах комп'ютерів і телевізорів. Цими рідкокристалічними чорнилом на поверхні спеціально підготовленого матеріалу були надруковані крихітні точки, які після висихання стали крихітними твердотільними лазерами.

Дослідники з'ясували вже досить давно, що рідкі кристали, якщо впорядкувати їх особливим чином, можуть використовуватися для створення лазерів, оптичних пристроїв, переизлучающих когерентний світло з певною довжиною хвилі. Були зроблені перші успішні експерименти по створенню таких рідкокристалічних лазерів, але в них рідкі кристали розташовувалися між двома скляними листами, поверхня яких була покрита речовиною зі спеціально підібраним молекулярним складом. Молекули цієї активної речовини змушували рідкі кристали вирівнятися і прийняти певне положення.

Разработана технология изготовления крошечных лазеров с помощью метода струйной печати.


Замість скла Кембриджські дослідники використовували струменеві принтери для нанесення рідких кристалів на поверхню матеріалу, покритий полімером, за складом схоже з звичайним клеєм ПВА. Неймовірно, але цього виявилося достатньо, що б упорядкувати кристали подібно до того, як це робилося більш складними методами.

У результаті вчені виявилися в змозі отримати листи матеріалу, суцільно вкриті точками, які діють як твердотільні лазери. "Ви можете виробляти сотні і тисячі крихітних лазерів, використовуючи просту технологію, не сильно відрізняється від тієї, яка використовується у Вас вдома для друку документів і сімейних фотографій" - розповідає Даміан Гардінер (Damian Gardiner), один з дослідників, в інтерв'ю BBC.

У майбутньому подібна технологія може бути успішно використана для покриття лазерними точками будь-яких поверхонь, навіть найскладніших форм. Після такої обробки ці поверхні можуть використовуватися як елементи освітлення, величезні екрани і навіть "розумні" шпалери, які зможуть взаємодіяти з іншими електронними пристроями, перетворюючи інтер'єри приміщень за "помахом чарівної палички".

|